Teologia duchowości jako dyscyplina naukowa. Zarys problematyki
[Spiritual Theology as a scientific discipline. An outline of issues]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Wśród specjalności oferowanych przez wydziały teologiczne na uniwersytetach i uczelniach często znajduje się teologia duchowości. Oznacza to, że jest to pełnoprawna dyscyplina naukowa. Ma ona swoją historię, własną nazwę, która ją identyfikuje, przedmiot badań, konkretne źródła i odpowiednią metodę badawczą. Na poziomie uniwersyteckim teologią duchowości zajmuje się wielu naukowców, których osiągnięcia są uznawane i doceniane w świecie nauki. Oprócz struktur uniwersyteckich, w których prowadzone są badania i dydaktyka oraz zwoływane konferencje, teologowie duchowości tworzą organizacje i stowarzyszenia posiadające osobowość prawną. Artykuł ma na celu pogłębienie wyżej wymienionych zagadnień, biorąc pod uwagę polskie środowisko teologiczne i kościelne. Znajomość głównych kwestii metodologicznych jest bardzo ważna dla każdego zaangażowanego teologa, rzetelnej pracy naukowej, a także jego powołania w Kościele.
Słowa kluczowe: duchowość, teologia, metodologia, nauka, metoda teologiczna, polskie środowisko teologiczne
Dostęp WWW: https://ojs.tnkul.pl/index.php/rt/article/view/12624/12410
DOI: 10.18290/rt.2019.66.5-7

author = "Marek Chmielewski",
title = "Teologia duchowości jako dyscyplina naukowa. Zarys problematyki",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2019",

Chmielewski, M. (2019). Teologia duchowości jako dyscyplina naukowa. Zarys problematyki. Roczniki Teologiczne, 5, 115-132.