W szkole "maryjnego czuwania"
[In the school of "Marian vigil"]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Poznań
Rok wydania: 2019
Tytuł publikacji: Pielgrzymujemy z Jasnogórską Matką : (jestem - pamiętam - czuwam)
Redaktorzy: Tomasz Nawracała, Adam Wojtczak
Streszczenie: Wśród ulubionych słów Jana Pawła II są dwa ważne dla tego tematu: szkoła (np. Eucharystia jako szkoła czynnej miłości, Kościół jako dom i szkoła komunii) i czuwanie. Ostatni z nich dotyczy Matki Bożej, którą papież nazwał „pierwszą Dziewicą czuwającą”. Jest Ona doskonałym wzorem chrześcijańskiej postawy dla wszystkich wierzących w Boga. Papież zwrócił na to szczególną uwagę w Apelach jasnogórskich, sprawowanych pod-czas jego pielgrzymek do naszego kraju. W trzech z nich poświęcił wiele uwagi treści samego apelu maryjnego: w 1979 r. podczas I pielgrzymki, w 1983 r. podczas II pielgrzymki oraz w 1991 r. podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. W swojej refleksji nad trzema kluczowymi słowami Apelu: „Jestem – pamiętam – czuwam” wskazał na ostatnie słowo i podkreślił w nim trzy aspekty lub obszary postawy czujności: sumienie, służba bliźniemu wyrażona w solidarności i odpowiedzialność za dziedzictwo narodowe. Chrześcijanin może osiągnąć wysoki poziom moralny i świętość, podążając duchową drogą Maryi i naśladując Jej wiarę w Jej „szkole”.
Słowa kluczowe: Apel jasnogórski, czuwanie, szkoła Maryi, naśladowanie, pobożność maryjna