Andrzej Podraza

Narodziny i koniec (?) wieku Ameryki: Wilsonizm i jego spuścizna a międzynarodowa strategia Stanów Zjednoczonych
[The rise and the end (?) of the American era: Wilsonianism, its legacy and the international strategy of the United States]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Przegląd Zachodni (ISSN: 0033-2437)
Rok wydania: 2020
Numer czasopisma: 3
Strony od-do: 105-124
Streszczenie: Głównym celem artykułu jest analiza ciągłości i zmiany w amerykańskiej polityce zagranicznej ze szczególnym naciskiem położonym na koncepcję prezydenta Woodrow Wilsona i jej wpływ na międzynarodową strategię Stanów Zjednoczonych w okresie II wojny światowej, początków zimnej wojny i po jej zakończeniu. W artykule stawia się tezę że koncepcja Woodrow Wilsona nie powstała w próżni i jakkolwiek zakończyła erę bazującą na mowie pożegnalnej prezydenta George’a Washingtona z 1796 r., to jednak bardzo dobrze mieści się w tradycji myślenia o narodzie amerykańskim i jego misji oraz innych elementach stanowiących podstawę aktywności międzynarodowej Stanów Zjednoczonych. Wilsonizm, rozumiany jako liberalny internacjonalizm, jest bardzo wpływową koncepcją w rozwoju amerykańskiej polityki zagranicznej przez dekady i przyczynił się w okresie II wojny światowej do narodzin wieku Ameryki w polityce międzynarodowej. Z uwagi na transformację porządku globalnego po zakończeniu zimnej wojny oraz także prezydenturę Donalda Trumpa można rozważać kwestię końca wieku Ameryki. W analizie polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych bierze się pod uwagę zarówno teorię liberalną, do której odwołuje się Woodrow Wilson, ale również realistyczną, która może być kojarzona z poprzednikiem Wilsona prezydentem Theodorem Rooseveltem.
Słowa kluczowe: polityka zagraniczna, Stany Zjednoczone, wilsonizm, promocja demokracji, multilateralizm
Dostęp WWW: https://www.iz.poznan.pl/publikacje/przeglad-zachodni/wydania/lad-wersalski-lad-swiatowyCytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Andrzej Podraza",
title = "Narodziny i koniec (?) wieku Ameryki: Wilsonizm i jego spuścizna a międzynarodowa strategia Stanów Zjednoczonych",
journal = "Przegląd Zachodni",
year = "2020",
number = "3",
pages = "105-124"
}

Cytowanie w formacie APA:
Podraza, A. (2020). Narodziny i koniec (?) wieku Ameryki: Wilsonizm i jego spuścizna a międzynarodowa strategia Stanów Zjednoczonych. Przegląd Zachodni, 3, 105-124.