Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2015
Streszczenie: Artykuł zatytułowany “Odczytywanie miasta – ‘Glasgow Sonnets’ Edwina Morgana jako współczesny cykl sonetów miejskich” to studium sekwencji dziesięciu sonetów napisanych przez szkockiego poetę narodowego Edwina Morgana na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. W artykule tym autor próbuje prześledzić sposoby odwzorowania współczesnej rzeczywistości szkockiej metropolii w końcu dwudziestego wieku za pomocą kanonicznej formy sonetu, stworzonej w trzynastym wieku głównie do wyrażania uczuć wysokich takich jak miłość. Szczegółowa analiza wszystkich dziesięciu wierszy cyklu potwierdza oryginalną tezę, iż złożoność uwarunkowań ekonomicznych, społecznych i politycznych w jakich funkcjonuje współczesny Glasgow, determinuje użycie równie skomplikowanej materii językowej do jego właściwego literackiego odwzorowania.
Słowa kluczowe: Poetyka, sonet, literatura brytyjska, Szkocja, Edwin Morgan, ‘Glasgow Sonnets’
DOI: 10.18290/rh.2015.63.11-18

author = "Sławomir Wącior",
title = "Reading the City – Edwin Morgan’s “Glasgow Sonnets” as a Contemporary Urban Sonnet Sequence",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2015",

Wącior, S. (2015). Reading the City – Edwin Morgan’s “Glasgow Sonnets” as a Contemporary Urban Sonnet Sequence. Roczniki Humanistyczne, 11, 309-326.