Renata Kołodziejczyk

Z trzydziestoletnich doświadczeń stosowania metody fonogestów w Polsce
[Phonogestures – thirty years of method application in Poland]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2016
Tytuł publikacji: Język i wychowanie. Księga Jubileuszowa z okazji 45-lecia pracy naukowej Profesor Kazimiery Krakowiak
Redaktorzy: Ewa Domagała-Zyśk, Aleksandra Borowicz, Renata Kołodziejczyk
Streszczenie: Metoda Cued Speech, która powstala w Stanach Zjednoczonych w 1966 roku, do Polski trafiła 30 lat temu i jej polska wersja została opracowana przez Profsor Kazimierę Krakowiakową. Celem artykułu jest zaprezentowanie historii upowszechniania się metody fonogestów w Polsce, na którą składa się tworzenie środowisk fonogestowych w domach rodzinnych, pierwsze próby eksperymentalnego wykorzystania metody w szkolach specjalnych dla dzieci niesłyszących, stopniowe rozbudzanie zainteresowania metodą w szkolach integracyjnych i ogólnodostępnych podstawowych, średnich, aż wreszcie na uczelniach wyższych, w formie transliteracji symultanicznej na wykładach i eksplikacyjnej po zajęciach. Ważnymi instytucjami upowszechniającymi metodę fonogestów były stowarzyszenia: stowarzyszenie Polskie Centrum Metody Fonogestów, a następnie Polskie Stowarzyszenie Metody Fonogestów, które zajmowały się organizają kursów metody, szkoleń, seminariów, konferencji, wydawaniem publikacji, a nawet organizowaniem turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z wadą słuchu. Fonogesty znalazły swoje zastosowanie również w nauce języków obcych oraz w pracy logopedycznej z dziećmi z innymi zaburzeniami mowy i trudnościami szkolnymi. Po trzydziestu latach obserwuje się stopniowe, coraz szersze jej wykorzystanie.
Słowa kluczowe: metoda Cued Speech, fonogesty, transliteracja, udostępnianie języka dzieciom z uszkodzeniami słuchu, upowszechnianie metody, edukacja specjalna, integracyjna, włączająca, stowarzyszenia

author = "Renata Kołodziejczyk",
title = "Z trzydziestoletnich doświadczeń stosowania metody fonogestów w Polsce",
journal = "",
year = "2016",

Kołodziejczyk, R. (2016). Z trzydziestoletnich doświadczeń stosowania metody fonogestów w Polsce. , 483-509.