Miedzy uniwersalnością a partykularnością, czyli o polskich publikacjach pedagogicznych
[Between universality and particularity – or about Polish pedagogical publications]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Forum Pedagogiczne (ISSN: 2083-6325)
Rok wydania: 2021
Tom: 11
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 51-65
Streszczenie: Prezentowany artykuł jest zbiorem uwag dotyczących uwarunkowań bibliometrycznej oceny publikacji pedagogicznych. Zawiera spostrzeżenia odnośnie do dwóch typów uwarunkowań oceny bibliometrycznej: kontekstualnych, odnoszących się do administracyjnych regulacji w uprawianiu nauki (zwłaszcza nauk humanistycznych) oraz wewnątrz pedagogicznych, opisujących specyfikę tej dyscypliny naukowej. W szczególności w tekście wskazane zostały wątpliwości dotyczące zasadności wiązania ocen bibliometrycznych z poznawczą wartością badań prowadzonych na terenie pedagogiki. Broniąc poznawczej wartości badań pedagogicznych, prezentowany tekst zawiera propozycję zwrotnego odniesienia tytułowej opozycji: uniwersalność – partykularność, to jest zastosowania jej do kryteriów jakie stosowane są przy indeksacji pedagogicznego dorobku naukowego. Wskazuje, że zasadne są pytania dotyczące adekwatności, niemiarodajności oraz potrzeby stosowania tego typu ocen. Uzmysławia wątpliwości odnoszące się nie do uniwersalności pedagogiki ale do uniwersalności samego pomiaru i stosowanych w jego ramach kryteriów.
Słowa kluczowe: Pomiar bibliometryczny, pedagogika, indeksacja dorobku naukowego z zakresu pedagogiki, kryteria pomiaru bibliometrycznego
Dostęp WWW: https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/fp/article/view/9299
DOI: https://doi.org/10.21697/fp.2021.1.04



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Piotr Magier",
title = "Miedzy uniwersalnością a partykularnością, czyli o polskich publikacjach pedagogicznych",
journal = "Forum Pedagogiczne",
year = "2021",
number = "1",
pages = "51-65"
}

Cytowanie w formacie APA:
Magier, P. (2021). Miedzy uniwersalnością a partykularnością, czyli o polskich publikacjach pedagogicznych. Forum Pedagogiczne, 1, 51-65.