Mirosława Hanusiewicz-Lavallee

Lektura tekstów kultury. Teoria i praktyka interpretacji: Lektury i renarracje biblijne
[Reading texts of culture: Theory and practice of interpretation: Reading and renarration of the Bible ]

Kurs e-learningowy

Streszczenie: Zajęcia mają charakter komparatystyczny, uwzględniają utwory literackie (polskie i obce, w tym angielskie, francuskie i włoskie) w kontekście teologii, ikonografii, muzyki i historii kultury, od średniowiecza do współczesności, ze szczególnym jednak uwzględnieniem epok wczesnonowożytnych. Podstawowe pytania tegorocznego konwersatorium dotyczą funkcjonowania Biblii pojmowanej jako tekst kultury. Podejmowane w trakcie zajęć zagadnienia to m. in. kanon biblijny i apokryfy, najdawniejsze przekazy i przekłady, transmisja Biblii w przestrzeni kultury europejskiej, egzegeza średniowieczna i wpływ egzegezy żydowskiej, wczesne łacińskie parafrazy biblijne, humanistyczna filologia biblijna, Biblie polskie, gatunki i stylizacje biblijne (psalmy, przypowieści, profecje, listy), najważniejsze motywy i postacie w literaturze i sztuce (Adam i Ewa, Abraham, Józef, Mojżesz, Hiob, Estera, Maryja, Jezus Chrystus), recepcja Pieśni nad Pieśniami, narratio Nativitatis, narratio Passionis. Uczestnicy konwersatorium są zaproszeni do jego aktywnego współtworzenia i budowania swoistej „bazy danych" rejestrującej literackie i artystyczne odniesienia do Biblii w dziełach różnych epok oraz dawne i współczesne renarracje tego najważniejszego tekstu kultury europejskiej.
Nazwa jednostki: Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego