Problem rewindykacji kościelnej nieruchomości Polskiego Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu
[The Revindication of the church property of the Polish Evangelical Christian Baptist Church in Wrocław]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Studia z Prawa Wyznaniowego (ISSN: 2081-8882)
Rok wydania: 2020
Tom: 23
Strony od-do: 387-419
Streszczenie: Zmiana treści przepisu art. 4 ustawy z dnia 30 czerwca 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej niewątpliwie pozbawiła prawa domagania się rewindykacji nieruchomości stanowiących własność tego Kościoła znajdujących się na terenach, które nie wchodziły w skład terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed 1939 rokiem. Pierwotne brzmienie przepisu art. 4 ustawy indywidulanej bezprecedensowo uprzywilejowało Kościół Chrześcijan Baptystów względem pozostałych związków wyznaniowych. Trybunał Konstytucyjny w sprawie SK 25/02 potwierdził zgodność z Konstytucją znowelizowanego przepisu art. 4 cytowanej ustawy, pomimo tego, że ustawa spowodowała niekorzystną zmianę kręgu podmiotów legitymowanych do żądania przywrócenia prawa własności. Prawomocna decyzja o odmowie przyznania prawa własności została wydana dopiero po 13 latach od złożenia wniosku rewindykacyjnego. Zasadniczym celem niniejszego artykułu było opisanie przebiegu postępowania rewindykacyjnego wraz z analizą wydanych w toku postępowania wszystkich decyzji administracyjnych. Szczególna uwaga została zwrócona na zagadnienia prawne związane z zastosowaniem art. 2 ust. 4 dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich oraz konsekwencjami uchwały Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1959 roku co do skutków prawnych interpretacji art. 2 ust. 4 tego dekretu. W toku całego postępowania w przedmiocie zwrotu prawa własności nieruchomości kościelnej należącej do parafii Polskiego Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu doszło do przewlekłości, co potwierdził wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie ze skargi nr 32045/10. Drugi Zbór we Wrocławiu Kościoła Chrześcijan Baptystów nie odzyskał prawa własności nieruchomości utraconej po II wojnie światowej na podstawie przepisów ustawy indywidualnej. Okoliczności faktyczne przedstawione w niniejszym artykule na kanwie wieloletniego sporu rewindykacyjnego pozwalają na wyprowadzenie wniosków o konieczności uregulowania prawa własności w innym trybie niż administracyjny.
Słowa kluczowe: rewindykacja, nieruchomość kościelna, Kościół Chrześcijan Baptystów, majątek poniemiecki
Dostęp WWW: https://czasopisma.kul.pl/spw/article/view/8705/11050
DOI: 10.31743/spw.8705



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Michał Zawiślak",
title = "Problem rewindykacji kościelnej nieruchomości Polskiego Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu",
journal = "Studia z Prawa Wyznaniowego",
year = "2020",
pages = "387-419"
}

Cytowanie w formacie APA:
Zawiślak, M. (2020). Problem rewindykacji kościelnej nieruchomości Polskiego Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu. Studia z Prawa Wyznaniowego, 387-419.