Katarzyna Wołowska

[French adjectives formed with the prefix a(n)- and lexical antonymy ]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2018
Tytuł publikacji: Nuevos estudios de lingüística románica / Nouvelles études de linguistique romane
Redaktorzy: Janusz Bień, Tomasz Niestorowicz
Streszczenie: Celem artykułu jest przebadanie francuskich przymiotników utworzonych za pomocą przedrostka a(n)- pod kątem ich relacji do przymiotników, których forma morfologiczna jest rdzeniem dla tej formacji (np. symétrique – asymétrique, grammatical – agrammatical, logique – alogique); ściślej, w centrum zainteresowania znajduje się relacja opozycji semantycznej. Analiza tego typu przymiotników pozwala na stwierdzenie, że oprócz znaczenia stricte prywatywnego nadawanego przymiotnikowi przez przedrostek a(n)- wprowadza on również relację opozycji na poziomie paradygmatycznym (w odniesieniu do leksemu, który z danym przymiotnikiem tworzy parę opozycyjną). Analizy wskazują, że o ile część takich par przymiotnikowych można w pełni uznać za antonimy, inne wchodzą w relację opozycji o znacznie słabszym charakterze, co nie pozwala na zaklasyfikowanie ich do kategorii antonimów.

author = "Katarzyna Wołowska",
title = "Les adjectifs français formés avec le préfixe a(n)- et le rapport d’antonymie lexicale",
journal = "",
year = "2018",

Wołowska, K. (2018). Les adjectifs français formés avec le préfixe a(n)- et le rapport d’antonymie lexicale. , 111-130.