Mass media – nowy obszar pracy socjalnej
[Mass Media - New Sphere of Social Work]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin-Eichstätt-Inglolstadt
Rok wydania: 2010
Tytuł publikacji: Wybrane aspekty pracy socjalnej w warsztacie pracownika socjalnego – doświadczenia polsko-niemieckie. Ausgewahlte Aspekte in der sozialen Arbeit des Sozialmitarbeiters – deusch-polnische Erfahrungen
Redaktorzy: Julia Gorbaniuk, Zdzisław Stepulak
Tom: VIII
Streszczenie: Wśród podstawowych zadań, jakie wymienia Ustawa o pomocy społecznej w Polsce, jest rozwijanie „nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb”. Ta identyfikacja odbywa się na różnych płaszczyznach życia społecznego. Wśród nich nie sposób ominąć przestrzeni medialnej, która silnie kształtuje rzeczywistość trzeciego tysiąclecia. W sposób wyjątkowy czynią to tzw. nowe media, czyli komputer z dostępem do Internetu i telefon komórkowy. Szanse i zagrożenia, jakie niosą one dla rozwoju dzieci i młodzieży, w tym z rodzin będących w kręgu zainteresowania pomocy społecznej, powodują iż media te stają się nowym obszarem pracy socjalnej. Mass media mogą być dla wielu dzieci i nastolatków drogą do wykluczenia społecznego. Mogą jednak być także środkiem do działania przeciw wykluczeniom społecznym, a tym samym stać się środkiem do ochrony poziomu życia dzieci i młodzieży z rodzin pozostających w obszarze ryzyka. Sprzyjać temu będzie zaangażowanie wychowawców, rodziców i pracowników pomocy społecznej doskonalenie własnych kompetencji medialnych, jak i korzystanie z możliwości, jakie daje ustawa o pomocy społecznej.
Słowa kluczowe: praca socjalna, mass media

author = "Jarosław Jęczeń",
title = "Mass media – nowy obszar pracy socjalnej",
journal = "",
year = "2010",

Jęczeń, J. (2010). Mass media – nowy obszar pracy socjalnej. , 89-100.