Od sieci do sieci
[From Net to Network]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Współautorzy: Jarosław Jęczeń, Karolina Komsta
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Człowiek w l@biryncie sieci
Redaktorzy: Jarosław Jęczeń, Karolina Komsta
Streszczenie: Słowo „sieć” w pierwotnym znaczeniu odnosiło się do rybołówstwa. Sieć była narzędziem pracy rybaka: przynosiła mu korzyść ze złowionych ryb bądź rozczarowanie w przypadku chybionego połowu. Rzadziej służyła do chwytania zwierząt. Człowiek z siecią okazywał się zwycięzcą, zaś zwierzę – ofiarą sieci. Nowy Testament przynosi jeszcze inne znaczenie tego słowa. Sieć ma być wykorzystana w realizacji misji, powołania, do jakiej zostali powołani uczniowie Chrystusa. Siecią miało być słowo i przykład życia, za pomocą których uczniowie mieli łowić ludzi. W tym znaczeniu i człowiek z siecią w ręku, i człowiek „złowiony” w sieć byli zwycięzcami: „łowiący” realizował swą misję, realizował siebie, a „złowiony” odkrywał prawdę o sobie i drogę realizacji siebie w przymierzu z Bogiem. Rodzi się pytanie: jak dziś, w ten krajobraz znaczeń, wpisuje się sieć kojarzona przede wszystkim z Internetem? Czy ta sieć przynosi korzyści człowiekowi w realizacji siebie samego czy raczej człowiek pada ofiarą owej sieci? Czy służy misji, jaką ma człowiek wobec drugiego człowieka w rodzinie, wspólnocie, społeczeństwie? Czy tworzący wszechobecną sieć i z niej korzystający widzą w niej przestrzeń życia tylko i wyłącznie wirtualnego, oderwanego od rzeczywistości, wypełnionego rozrywką, mnóstwem mniej czy bardziej uporządkowanych informacji, zmyślnych perswazji i manipulacji prowadzących do ekonomicznych czy światopoglądowych zysków? Czy równie silne jest przekonanie, iż sieć Internetu to przestrzeń etosu, moralności, budowania kultury życia, wychowania, ewangelizacji? Pytań związanych z Internetem na przełomie tysiącleci zrodziło się i rodzi bardzo wiele.
Słowa kluczowe: Internet, człowiek