Albert Nowacki

Wizerunek Matki w twórczości Mykoły Chwylowego – tradycja czy nowatorstwo?
[The image of the Mother in the works of Mykola Khvylovyi - Tradition or innovation?]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia (ISSN: 0137-1150)
Rok wydania: 2004
Tom: CXXIX
Streszczenie: Niniejszy artykuł stanowi próbę analizy wizerunku Matki w twórczości Mykoły Chwylowego. W analizowanych utworach Matka jawi się jako zwykła kobieta, żyjąca w kręgu rodzinnym, opiekująca się swoimi dziećmi strażniczka tradycji. Jest także archetypiczną, pełna miłosierdzia dobrą i serdeczną matką; jest w końcu podobieństwem Matki Boskiej - symbolem bezgranicznej i bezwarunkowej miłości, często naznaczonej cierpieniem. W utworach tego ukraińskiego pisarza pojawia się także, jako istotne novum, obraz Matki jako symbolu zacofania i dawno przebrzmiałych idei.
Słowa kluczowe: Matka, archetyp, tradycja, Mykoła Chwylowy, Bogurodzica

author = "Albert Nowacki",
title = "Wizerunek Matki w twórczości Mykoły Chwylowego – tradycja czy nowatorstwo?",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia",
year = "2004",

Nowacki, A. (2004). Wizerunek Matki w twórczości Mykoły Chwylowego – tradycja czy nowatorstwo?. Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia, 6, 181-189.