Albert Nowacki

Wizja Ukrainy w pamfletach Mykoły Chwylowego
[The vision of Ukraine in Mykola Khvylovy's pamphlets ]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia (ISSN: 0137-1150)
Rok wydania: 2003
Tom: CXXII
Streszczenie: Niniejszy artykuł jest próbą przedstawienia i interpretacji wizhi Ukrainy w pamfletach jednego z najwybitniejszych pisarzy ukraińskich okresu międzywojennego, Mykoły Chwylowego. Podczas analizy utworów stwierdzono, że pisarz porusza kwestie "renesansu azjatyckiego", orientacji na "psychologiczną Europę", jak również niezależności Ukrainy. Celem niniejszego artykułu jest konstatacja, iż Chwylowy - pisarz "przesiąknięty ideami komunizmu", wypunktował niemal wszystko, co do tyczy totalitarnego reżimu komunistycznego, pochłaniania człowieka przez machinę państwową, a także likwidacji najmniejszych przejawów indywidualizmu.
Słowa kluczowe: Mykoła Chwylowy, Europa, totalitaryzm, reżim komunistyczny, jednostka, indywidualizm, Stalin

author = "Albert Nowacki",
title = "Wizja Ukrainy w pamfletach Mykoły Chwylowego",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia",
year = "2003",

Nowacki, A. (2003). Wizja Ukrainy w pamfletach Mykoły Chwylowego. Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia, 4, 241-247.