Albert Nowacki

Dzieci przez matkę odrzucone. „Zbędni ludzie rewolucji” w prozie Mykoły Chwylowego
[Childres rejected by his mother. "Redundant revolutionary" in the writings by Mykola Khvylovy]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Rusycystyczne Studia Literaturoznawcze (ISSN: 0208-5038)
Rok wydania: 2014
Numer czasopisma: 24
Strony od-do: 157-168
Streszczenie: Niniejszy artykuł poświęcony jest problematyce „zbędnych ludzi” międzywojennej w literaturze ukraińskiej. Choć miejscem narodzin tego obrazu literackiego jest literatura angielska, jest on niemal automatycznie kojarzony z literaturą rosyjską, w tym z twórczością Aleksandra Puszkina, Iwana Turgieniewa czy Iwana Gonczarowa. Niniejsze opracowanie dowodzi, iż ten motyw literacki pojawia się również w literaturze ukraińskiej w twórczości Mykoły Chwylowego. Autor stara się udowodnić tezę, iż Chwylowy nie poprzestał na inspiracjach literaturą rosyjską, a opracował swoją własną koncepcję „zbędnego człowieka”, która w jego recepcji przyjęła postać „zbędnego człowieka rewolucji” – wczorajszego uczestnika walk rewolucyjnych, który po zwycięstwie rewolucji czuje się przez nią odrzucony, co pogłębia dodatkowo jego frustrację i rozczarowania.
Słowa kluczowe: "Zbędni ludzie”, Mykoła Chwylowy, obłomowszczyzna, „Zbędni ludzie rewolucji”, literatura ukraińska, rozczarowanie, samobójstwo



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Albert Nowacki",
title = "Dzieci przez matkę odrzucone. „Zbędni ludzie rewolucji” w prozie Mykoły Chwylowego ",
journal = "Rusycystyczne Studia Literaturoznawcze",
year = "2014",
number = "24",
pages = "157-168"
}

Cytowanie w formacie APA:
Nowacki, A. (2014). Dzieci przez matkę odrzucone. „Zbędni ludzie rewolucji” w prozie Mykoły Chwylowego . Rusycystyczne Studia Literaturoznawcze, 24, 157-168.