Albert Nowacki

„Błękitny sen o rewolucji". Poetyka oniryczna w prozie Mykoły Chwylowego
[A Blue Dream about Revolution. Oneiric Poetics in Mykola Khvylovyi’s Prose]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia (ISSN: 0137-1150)
Rok wydania: 2012
Streszczenie: Spuścizna literacka Mykoły Chwylowego, jednego z najwybitniejszych pisarzy ukraińskich XX wieku, zaliczana jest obecnie do kanonu literatury ukraińskiej. Pisarz wprowadził do tejże literatury niezwykle ciekawe i nowe, jak na czas, w którym działał, elementy stylistyczne, sięgał po zdobycze ówczesnej literatury europejskiej i poszerzał zakres tematyczny literatury rodzimej o motywy dotychczas na Ukrainie nie eksploatowane zbyt szeroko. Jednym z tych elementów jest obecna w jego prozie poetyka oniryczna. Świat jego nowel to często pozbawiona racjonalności i kwestionująca zasady logiki rzeczywistość, w której zacierają się granice pomiędzy tym, co realne, a tym, co wyobrażone, a bohaterowie są nierzadko zawieszeni pomiędzy jawą i snem, miewają wizje, doznają halucynacji. N plan pierwszy wysuwa się motyw „błękitnego snu” o rewolucji – ulotnego marzenia o lepszej przyszłości, oraz motyw Don Kichota – błędnego rycerza śniącego o misji ratowania świata.
Słowa kluczowe: sen, halucynacja, błędny rycerz, utopia, potyka oniryczna

author = "Albert Nowacki",
title = "„Błękitny sen o rewolucji''. Poetyka oniryczna w prozie Mykoły Chwylowego",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia",
year = "2012",

Nowacki, A. (2012). „Błękitny sen o rewolucji". Poetyka oniryczna w prozie Mykoły Chwylowego. Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia, 155, 211-220.