Albert Nowacki

Młodość wobec starości: szacunek czy deprecjacja? "Namir!" Lubka Deresza
[Youth to old age: respect or depreciation? Namir! by Lubko Deresh]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia (ISSN: 0137-1150)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Celem niniejszego artykułu jest próba analizy problematyki starości w powieści „Namir!” współczesnego pisarza ukraińskiego, Lubka Deresza. W celu realizacji tak określonego zadania, na początku zwrócono uwagę na to, jak zagadnienie starości w kulturze zmieniało się na przestrzeni wieków i dopiero na tak zarysowanym tle przystąpiono do analizy samej powieści. Na podstawie przeprowadzonych badań ujawniono, że we wspomnianej powieści autor postanowił wykorzystać metodę konfrontacji młodości ze starością. Ustalono, że „Namir!” doskonale wpisuje się w schematy współczesnej kultury masowej i ujawnia wyraźna skłonność autora do dewaluacji i deprecjacji osób starszych. Warto podkreślić, że u Deresza zaobserwowano również zmianę podejścia do zagadnienia starości w kierunku „od deprecjacji do szacunku”, co jest powiązane z świadomością zrównania wszystkich ludzi przed obliczem nieuchronnej śmierci.
Słowa kluczowe: młodość, starość, deprecjacja, odraza, kultura masowa, Lubko Deresz, współczesna proza ukraińska
DOI: 10.19195/0137-1150.163.34

author = "Albert Nowacki",
title = "Młodość wobec starości: szacunek czy deprecjacja? ''Namir!'' Lubka Deresza",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia",
year = "2016",

Nowacki, A. (2016). Młodość wobec starości: szacunek czy deprecjacja? "Namir!" Lubka Deresza. Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia, 12, 401-414.