Albert Nowacki

["Asian renaissance" by Mykola Khvylovyi or new version of Ukrainian messianism]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia (ISSN: 0137-1150)
Rok wydania: 2007
Tom: 7, cz. 2
Numer czasopisma: CXLIII
Streszczenie: Celem niniejszego artykułu jest refleksja nad zaproponowaną przez ukraińskiego pisarza, Mykołę Chwylowego, ideą "renesansu azjatyckiego". Po gruntownej analizie tekstów publicystycznych pisarza trzeba przyznać, że nie jest on autorem wspomnianej koncepcji, z drugiej jednak strony Chwylowy potrafił przedstawić swą własną interpretację tego zagadnienia i dostosować ją do warunków i potrzeb kultury ukraińskiej lat 20. XX wieku. Pisarz zgadzał się z niemieckim filozofem, Oswaldem Spenglerem, iż kultura i cywilizacja europejska zamiera, lecz widział jednoczesny renesans kultury narodów azjatyckich. W tych warunkach upatrywał on szczególnej roli Ukrainy, której zadaniem powinno być objęcie przywództwa nad "renesansem azjatyckim". Zgodnie z tą myślą, Ukraina miałaby pełnić rolę pomostu, łączącego Azję i Europę Zachodnią. Prze4prowadzone analizy pozwalają stwierdzić, iż badana koncepcja "renesansu azjatyckiego" była rodzajem idei mesjanizmu ukraińskiego, choć ograniczonego do sfery kultury.
Słowa kluczowe: Renesans azjatycki, mesjanizm, ideologia, historiozofia, Oswald Spengler, Mykoła Chwylowy

author = "Albert Nowacki",
title = "Mykoły Chwylowego „renesans azjatycki” czyli nowa koncepcja mesjanizmu ukraińskiego",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia",
year = "2007",
number = "CXLIII",

Nowacki, A. (2007). Mykoły Chwylowego „renesans azjatycki” czyli nowa koncepcja mesjanizmu ukraińskiego. Acta Universitatis Wratislaviensis Slavica Wratislaviensia, CXLIII, 283-290.