Bezimienni. Recordantes na szlakach jagiellońskich podróży w XV-XVI stuleciu
[Unnamed. Recordantes on the Tracks of the Jagiellonian Journeys in the 15th and 16th Century]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Nazwa konferencji: Elity i masy w społeczeństwach Czech i Polski w średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych
Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2016
Tytuł publikacji: Elity i Masy w społeczeństwach Czech i Polski w średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych
Redaktorzy: Agnieszka Januszek-Sieradzka, Henryk Gmiterek, Wojciech Iwańczak, Paweł Kras
Streszczenie: Tytułowi recordantes to uczniowie różnego typu szkół, którzy oczekiwali na podróżującego monarchę w licznych miastach, miasteczkach i wsiach – niemal wszędzie tam, gdzie funkcjonowała szkoła i wykonywali w jego obecności śpiewy religijne, za co otrzymywali datki pieniężne. Dobór wykonywanych utworów uzależniony był od okresu liturgicznego. Recordantes i ich śpiewy towarzyszyli kolejnym Jagiellonom zarówno w zwykłych przejazdach między miastami, podróżach na sejm czy inne polityczne spotkania, wyjazdach na polowania i wypoczynek w podstołecznych rezydencjach, wyprawach wojennych czy w końcu w podróżach bardzo nietypowych, jak kondukt żałobny z ciałem Barbary Radziwiłłówny, podążający przez ziemie koronne i litewskie do Wilna późną wiosną 1551 roku. Recordantes towarzyszyli monarchom nie tylko in via, ale w czasie ich dłuższych pobytów w którejś z rezydencji przychodzili ze śpiewem najczęściej do zamkowej komnaty jadalnej. Jak wynika z rachunków z okresu panowania Jagiellonów, pośród zróżnicowanego grona ludzi dotkniętych ubóstwem czy życiowym nieszczęściem objętego królewskim miłosierdziem, najliczniejszą grupę korzystających z tego wsparcia stanowili właśnie recordantes. Spotkanie monarchy z potrzebującymi czy gorzej radzącymi sobie w życiu poddanymi było przede wszystkim sposobnością świadczenia uczynków miłosiernych, udzielenia jałmużny, która była nie tylko obowiązkiem królewskim, ale przede wszystkim powinnością chrześcijanina.
Słowa kluczowe: szkolnictwo, Jagiellonowie, podróże królewskie, jałmużna

author = "Agnieszka Januszek-Sieradzka",
title = "Bezimienni. Recordantes na szlakach jagiellońskich podróży w XV-XVI stuleciu",
journal = "",
year = "2016",

Januszek-Sieradzka, A. (2016). Bezimienni. Recordantes na szlakach jagiellońskich podróży w XV-XVI stuleciu. , 257-274.