[Phenomena of the Women’s World: Academic conference “...because She Was a Bad Woman.” Unfriendly Portraits of Women in the Modern Era. November 23, 2023]

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2024
Streszczenie: Konferencja naukowa „«...bo to zła kobieta była». Portrety niewiastom nieżyczliwe w epoce nowożytnej”, która odbyła 23 listopada 2023 r. , to już piąte naukowe spotkanie z cyklu warsztatów organizowanych przez prof. dr hab. Aleksandrę Skrzypietz i dr Aleksandrę Barwicką-Makulę z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Kato-wicach oraz dr hab. Agnieszkę Januszek-Sieradzką, prof. ucz. z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W czasie piątej z cyklu konferencji jej uczestnicy zastanawiali się, jakie kobiety i dlaczego postrzegano jako złe, oraz jak tworzono czarne wizerunki i legendy kobiet, które złe stawały się wraz z upływem czasu i narastaniem kolejnych warstw nieżyczliwych przekazów. W czasie konferencji wygłoszono 11 referatów. W podsumowaniu konferencji podkreślono wysoki poziom przedstawionych referatów, ich zróżnicowaną podstawę źródłową i liczne, interesujące perspektywy badawcze, zarysowane w wystąpieniach i wskazane w czasie ożywionej dyskusji. Materiały konferencyjne, podobnie jak w przypadku wcześniejszych naukowych spotkań poświęconych królowym i ich dworom oraz kobietom epoki nowożytnej, zostaną ogłoszone drukiem.
Dostęp WWW: https://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rh/article/view/1023/688
DOI: https://doi.org/10.18290/rh24722.15

author = "Agnieszka Januszek-Sieradzka",
title = "Fenomeny kobiecego świata. Konferencja naukowa „..bo to zła kobieta była”. Portrety niewiastom nieżyczliwe w epoce nowożytnej, 23 listopada 2023 r.",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2024",

Januszek-Sieradzka, A. (2024). Fenomeny kobiecego świata. Konferencja naukowa „..bo to zła kobieta była”. Portrety niewiastom nieżyczliwe w epoce nowożytnej, 23 listopada 2023 r. Roczniki Humanistyczne, 2, 245-249.