[Census register of light-armed fellowships of mounted courtiers of King Sigismund I the Old from the years 1518-1525]

Książka naukowa recenzowana

Współautorzy: Andrzej Gładysz, Jan Szymczak
Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2024
Streszczenie: Publikacja stanowi krytyczną edycję popisu lekkozbrojnych pocztów dworzan konnych króla Zygmunta I Starego z lat 1518-1525, dokonywanych w nich zmian oraz wypłaty odszkodowań za niezdatne do służby lub utracone konie (Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Skarbu Koronnego, Oddział 85, sygn.14). Księgę zaczęto prowadzić w lutym 1518 r., gdy trzeciego dnia tego miesiąca w Krakowie dokonano popisu dworzan i ich koni, czy raczej odwrotnie, na co wskazuje tytuł księgi. Każdy poczet został opisany na osobnej karcie, która w nagłówku ma dane dworzanina, stojącego na jego czele. Rejestr prowadzony był w sposób ciągły i dynamiczny, bo na przestrzeni lat 1518-1525, które obejmuje, dokonywano w nim kolejnych wpisów dotyczących zmian w opisanych pocztach. Wszystkie te kolejne czynności – popis, zamiana, utrata zwierzęcia, szkody, odszkodowanie – opatrywane były datami, w dominującej części przypadków dziennymi.

@book{1,
author = "Agnieszka Januszek-Sieradzka and Andrzej Gładysz and Jan Szymczak",
title = "Rejestr popisowy lekkozbrojnych pocztów dworzan konnych króla Zygmunta I Starego z lat 1518-1525",
year = "2024",