Oczekiwanie na dziecko w rodzinie królewskiej w Polsce w XV i XVI wieku
[Expecting a Child in the Royal Family in the 15th and 16th Century Poland]

Czasopismo: Wieki Stare i Nowe (ISSN: 1899-1556)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Koniecznym dopełnieniem obrazu dzieciństwa w Polsce średniowiecznej i nowożytnej jest dzieciństwo dzieci królewskich. Oczekiwanie na dziecko królewskie miało dwa wymiary — lepiej widoczną perspektywę publiczną i trudniej uchwytny wymiar prywatny. Przeznaczenie królowej do macierzyństwa podkreślane było w rozpisanym na etapy procesie stawania się królową. W macierzyńskiej historii jagiellońskich żon — z jedenastu matkami zostało sześć — liczne były szczęśliwe rozwiązania, ale zdarzały się także poronienia. W badaniach nad kwestią oczekiwania na dziecko ważne są zagadnienia zachowania królowych w czasie ciąży, relacji z małżonkiem, przestrzegania zaleceń medycznych, opieki lekarskiej i akuszerskiej, podejmowania różnych aktywności, zabezpieczania potrzeb mającego się urodzić dziecka czy w końcu wykorzystanie tego czasu na budowanie pozycji królowej i jej queenship.
Słowa kluczowe: Jagiellonowie, królowa, ciąża, macierzyństwo, ojcostwo, dwór królewski, queenship
Dostęp WWW: https://journals.us.edu.pl/index.php/WSN/article/view/15440
DOI: 10.31261/WSN.2023.23.03

author = "Agnieszka Januszek-Sieradzka",
title = "Oczekiwanie na dziecko w rodzinie królewskiej w Polsce w XV i XVI wieku",
journal = "Wieki Stare i Nowe",
year = "2023",

Januszek-Sieradzka, A. (2023). Oczekiwanie na dziecko w rodzinie królewskiej w Polsce w XV i XVI wieku. Wieki Stare i Nowe, 1-17.