[Census register of heavy-armed fellowships of mounted courtiers of King Sigismund I the Old from the years 1518-1525]

Książka naukowa recenzowana

Współautorzy: Andrzej Gładysz, Jan Szymczak (współprac.)
Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Publikacja stanowi krytyczną edycję popisu ciężkozbrojnych pocztów dworzan konnych króla Zygmunta I Starego z lat 1518-1525, dokonywanych w nich zmian oraz wypłaty odszkodowań za niezdatne do służby lub utracone konie (Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Skarbu Koronnego, Oddział 85, sygn.13). Księgę zaczęto prowadzić w lutym 1518 r., gdy trzeciego dnia tego miesiąca w Krakowie dokonano popisu dworzan i ich koni, czy raczej odwrotnie, na co wskazują tytuł księgi (Regestrum Equorum magnorum in quo numero aliquis curien. servit inceptum Cracoviae Anno Domino 1518 a die Sancti Błażej qui. Equi omnes indempenes omnibus curiensibus qui eos habebant soluti erant et aliquibus equi in suo computo priori minoraban. et in maiori de novo conscribebantur, ut processus registri claribus ostendit). Każdy poczet zostało opisany na osobnej karcie, która w nagłówku ma dane dworzanina, stojącego na jego czele. Rejestr prowadzony był w sposób ciągły i dynamiczny, bo na przestrzeni lat 1518-1525, które obejmuje, dokonywano w nim kolejnych wpisów dotyczących zmian w opisanych pocztach. Wszystkie te kolejne czynności – popis, zamiana, utrata zwierzęcia, szkody, odszkodowanie – opatrywane były datami, w dominującej części przypadków dziennymi.

@book{1,
author = "Agnieszka Januszek-Sieradzka and Andrzej Gładysz and Jan Szymczak (współprac.)",
title = "Rejestr popisowy ciężkozbrojnych pocztów dworzan konnych króla Zygmunta I Starego z lat 1518-1525",
year = "2023",