Кaзацкие похождения Валериана Калинки, будущего монаха ордена воскресенцев
[Cossack adventure of Walerian Kalinka, a future monk of the Ressurectionist Congregation ]

Czasopismo: Vestnik Sankt-Peterburgskogo Universiteta-Istoriya (ISSN: 1812-9323)
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Walerian Kalinka przed rozpoczęciem kariery polskiego duchownego i naukowca uczestniczył w różnych inicjatywach niepodległościowych. Jednym z najbardziej bardziej barwnych i „egzotycznych” przedsięwzięć był jego udział w formowaniu tzw. Kozaków sułtańskich, formacji złożonych z ludności słowiańskiej. Czas starcia Turcji i mocarstw zachodnich z Rosją z perspektywy polskich emigrantów był dobrą okazją do podjęcia się sprawy tworzenia armii polskiej. Kalinka znalazł się w samym centrum inicjatywy łączącej niepodległościowe fantazje i awanturnicze poczynania na kanwie wielkiej geopolityki połowy XIX w.
Słowa kluczowe: Kalinka, Czartoryski, zmartwychwstańcy, Kozacy, Rosja, Ukraina
Dostęp WWW: http://vestnik.spbu.ru/html22/s02/s02v1/10.pdf

author = "Włodzimierz Osadczy",
title = "Кaзацкие похождения Валериана Калинки, будущего монаха ордена воскресенцев",
journal = "Vestnik Sankt-Peterburgskogo Universiteta-Istoriya",
year = "2022",

Osadczy, W. (2022). Кaзацкие похождения Валериана Калинки, будущего монаха ордена воскресенцев. Vestnik Sankt-Peterburgskogo Universiteta-Istoriya, 1, 144-156.