Wiesław Przygoda

Charytatywna pomoc rozwojowa dla ubogich dzieci
[Charitable Development Assistance to poor Children]

Czasopismo: Ateneum Kapłańskie (ISSN: 1689-0531)
Rok wydania: 2006
Numer czasopisma: 3(583)
Streszczenie: Prawda, że miłość przynależy do natury i chrześcijańskiego posłannictwa rodziny, stanowi podstawę duszpasterskiego i charytatywnego zaangażowania Kościoła po stronie rodziny. Obrona i rozwój miłości, która w Bogu ma swe źródło i swój kres, stanowi najwyższe dobro człowieka. Dlatego Kościół, który powołany jest do budo-wania bosko-ludzkiej wspólnoty miłości, musi dołożyć wszelkich starań, aby człowiek doświadczał miłości w rodzinie. Ponieważ zbawienie dokonuje się w doczesnych uwarunkowaniach egzystencji ludzkiej, Kościół stara się nie tylko wspierać duchowy rozwój członków rodziny, lecz także uwrażliwiać ich na wszelkie przejawy i gesty miłości wzajemnej. Jedną z form wychowania do miłości w rodzinie jest świadectwo czynów miłosierdzia względem rodzin i dzieci potrzebujących pomocy. Kościół w Polsce rozwinął wiele różnorodnych form wspierania dzieci w ich rozwoju fizycznym, psychicznym i duchowym. Najbardziej nowatorskim i czysto polskim jest projekt wspierania dzieci przez ich rówieśników w postaci Szkolnych Kół Caritas. Wydaje się, że na obecnym etapie rozwoju posługi charytatywnej Kościoła w Polsce względem dzieci nie ma potrzeby poszukiwania nowych jej form, ale należy postarać się przede wszystkim o upowszechnienie w całym kraju pomysłów sprawdzonych w wąskich grupach i nielicznych środowiskach. Dla podmiotów zaangażowanych na polu wspierania dzieci jest raczej oczywiste, że najbardziej naturalną i wręcz konieczną dla dzieci jest pomoc rozwojowa, zmierzająca do ich usamodzielnienie się w przyszłości.
Słowa kluczowe: caritas, ubóstwo, duszpasterstwo dzieci

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Charytatywna pomoc rozwojowa dla ubogich dzieci",
journal = "Ateneum Kapłańskie",
year = "2006",
number = "3(583)",

Przygoda, W. (2006). Charytatywna pomoc rozwojowa dla ubogich dzieci. Ateneum Kapłańskie, 3(583), 427-440.