Wiesław Przygoda

Rok wydania: 2000
Tytuł publikacji: Teologia pastoralna
Redaktorzy: Ryszard Kamiński
Streszczenie: Aktualny stan teologii pastoralnej w Polsce jest uwarunkowany z jednej strony rozwojem tej dyscypliny na Zachodzie, z drugiej zaś jest naturalnym efektem rodzimej refleksji pastoralnej minionych wieków. Podobnie jak w całym chrześcijaństwie, również w Polsce rozwijała się myśl pastoralna jeszcze przed usamodzielnieniem się teologii pastoralnej jako dyscypliny uniwersyteckiej w ramach szeroko pojętej teologii. Reforma studiów teologicznych (1752-1777) w monarchii austro-węgierskiej wywarła znaczny wpływ na rozwój polskiej teologii pastoralnej, zwłaszcza na uniwersytetach zaboru austriackiego. W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku nastąpiło ożywienie rodzimego piśmiennictwa o charakterze ascetyczno-pastoralnym. W okresie dwudziestolecia międzywojennego dokonał się dalszy rozwój polskiej teologii pastoralnej, który przygotował grunt pod jej rozkwit już po zakończeniu II wojny światowej.
Słowa kluczowe: teologia pastoralna, historia teologii