Wiesław Przygoda

Ubodzy jako przedmiot posługi charytatywnej Kościoła
[The Poor as the Object of charitable Service in the Church]

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Roczniki Naukowe Caritas (ISSN: 1509-8338)
Rok wydania: 1998
Streszczenie: Działalność charytatywna Kościoła ma na celu zmniejszanie i usuwanie z motywu miłości wszelkiego niedostatku z życia ludzi potrzebujących oraz udzielanie im pomocy niezbędnej do osiągnięcia niezależności materialnej i odpowiedniego rozwoju osobowego. Posługa charytatywna winna objąć wszystkich potrzebujących, ale na pierwszym miejscu są wśród nich ludzie ubodzy i chorzy. Ubodzy, to przede wszystkim ci, którzy nie mają pokarmu i napoju, ubrania i mieszkania, lekarstw, pracy, oświaty i innych środków koniecznych do życia godnego człowieka. Szczególnej troski wymagają dzieci w domach dziecka, wioskach dziecięcych oraz ludzie starzy i umierający. Pocieszenie i wsparcie ze strony Kościoła winni otrzymywać więźniowie, wygnańcy i emigranci (DA 8). W niniejszym artykule zostaną przybliżone podstawy zobowiązania każdego chrześcijanina i Kościoła jako wspólnoty do troski o ubogich, a także główne formy realizacyjne tego zakresu działalności eklezjalnej. Studium ma na celu ukazanie modelu założonego kościelnej troski o ubogich, nie dotyczy natomiast modelu realizowanego tej działalności Kościoła w Polsce w aktualnych uwarunkowaniach.
Słowa kluczowe: caritas, ubóstwo

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Ubodzy jako przedmiot posługi charytatywnej Kościoła",
journal = "Roczniki Naukowe Caritas",
year = "1998",

Przygoda, W. (1998). Ubodzy jako przedmiot posługi charytatywnej Kościoła. Roczniki Naukowe Caritas, 2, 93-114.