Wiesław Przygoda

Wolontariat narzędziem formacji prospołecznej młodzieży
[Volunteering as the tool to develop pro-social young people]

Czasopismo: Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła (ISSN: 1426-4196)
Rok wydania: 2019
Numer czasopisma: 2(146)
Streszczenie: Formacja prospołeczna młodzieży jawi się współcześnie jako jedno z ważniejszych zadań Kościoła. Jeżeli wolontariat ma faktycznie stać się „szkołą życia, zwłaszcza dla ludzi młodych, przyczyniając się do ich wychowania w kulturze solidarności i otwartości, w gotowości do dania daru z siebie”, to początkiem tej szkoły musi stać się rodzinny dom. Powodzenie procesu formacji prospołecznej w rodzinie zależy od wielu czynników, takich jak: pełność rodziny, atmosfera rodzinna, liczba dzieci w rodzinie, praca zawodowa matki, sytuacja materialna rodziny oraz jej religijność. Jednak najważniejszym warunkiem powodzenia wspomnianego procesu jest odkrycie zwłaszcza przez rodziców Bożego zamysłu, wedle którego rodzina jest najmniejszą komórką społeczeństwa i niezastąpioną wspólnotą miłości.
Słowa kluczowe: Wolontariat, humanizm, ekumenizm, misja, społeczeństwo, formacja prospołeczna, młodzież, świadomość, służba
Dostęp WWW: http://spoleczenstwo.civitaschristiana.pl/wp-content/uploads/2019/10/Społeczeństwo-2-2019.pdf

author = "Wiesław Przygoda",
title = "Wolontariat narzędziem formacji prospołecznej młodzieży",
journal = "Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła",
year = "2019",
number = "2(146)",

Przygoda, W. (2019). Wolontariat narzędziem formacji prospołecznej młodzieży. Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła, 2(146), 91-110.