Wychowanie do prawdy w katechezie
[Education towards truth in catechesis]

Czasopismo: Zeszyty Formacji Katechetów (ISSN: 1642-090X)
Rok wydania: 2015
Numer czasopisma: 2 (58)
Streszczenie: Prawda jest fundamentem integralnego wychowania i rozwoju człowieka. Poznanie prawdy jako postulat i cel katechezy szkolnej powinien być realizowany na wszystkich etapach katechizowania, gdyż człowiek „jest sobą poprzez wewnętrzną prawdę. Jest to prawda sumienia, odbita w czynach. W tej prawdzie każdy człowiek jest zadany samemu sobie”. Wychowanie do prawdy polega na poszukiwaniu jej oraz świadczeniu o niej w różnych sytuacjach życiowych. Celem wychowania do prawdy w katechezie jest takie ukierunkowanie wychowanka, aby urzeczywistniał w swoim życiu takie wartości, jak: prawda, dobro i piękno. Wychowanie do życia w prawdzie często wymaga poświęcenia i współpracy wielu osób, głównie rodziców, nauczycieli i wychowawców. Dzięki takim działaniom zostaje ukształtowana dojrzała osobowość wychowanka, który przez to staje się zdolny do podejmowania odpowiedzialnych zadań i decyzji w życiu osobistym oraz w rodzinie i społeczeństwie. Droga ku poznaniu prawdy wymaga wielu wyrzeczeń i stawiania wymagań zarówno przed dziećmi, jak i wychowawcami. Wychowanie do prawdy w katechezie polega „na tym, aby na wszystkich etapach procesu wychowawczego – dokonującego się w domach, w przedszkolach i szkołach – rodzice, nauczyciele i wychowawcy ukazywali wartość odkrywania ostatecznej prawdy o świecie, o człowieku i o Bogu. Ważne jest przy tym, aby pokazywali oni, jak do tej prawdy dążyć i w jaki sposób kierować się nią w codziennym życiu”.

author = "Stanisław Łabendowicz",
title = "Wychowanie do prawdy w katechezie",
journal = "Zeszyty Formacji Katechetów",
year = "2015",
number = "2 (58)",

Łabendowicz, S. (2015). Wychowanie do prawdy w katechezie. Zeszyty Formacji Katechetów, 2 (58), 56-68.