Przemysław Kantyka

Instytut Ekumeniczny na katolickim uniwersytecie
[Ecumenical Institute at a Catholic University]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: O ekumenizmie w Roku Wiary : księga pamiątkowa z okazji jubileuszu 30-lecia Instytutu Ekumenicznego KUL
Redaktorzy: Przemysław Kantyka, Piotr Kopiec, Marcin Składanowski
Streszczenie: Kościół katolicki wkroczył nieodwołalnie na ścieżkę ekumenizmu od czasu Drugiego Soboru Watykańskiego. W soborowym Dekrecie o ekumenizmie oraz w następującym po nim Dyrektorium ekumenicznym Kościół określił także zasady katolickiego zaangażowania w ruch ekumeniczny. Powołanie uniwersytetu katolickiego w dziedzinie ekumenizmu określone jest jako „dostarczanie solidnej formacji ekumenicznej”. Aby to osiągnąć, należy powoływać do istnienia specjalistyczne instytuty, które mogłyby sprostać zadaniom postawionym przez Kościół. Właśnie w ten sposób powstał Instytut Ekumeniczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Senat uniwersytecki utworzył Instytut Ekumeniczny 16 maja 1983 r. w odpowiedzi na formalną prośbę ze strony Konferencji Episkopatu Polski. Dyrektorium ekumeniczne domaga się zakładania właściwie wyposażonych, specjalistycznych instytutów ekumenicznych. Instytut taki ma prowadzić badania nad doktryną niekatolickich Kościołów, historią wzajemnych relacji oraz zawartością dialogów ekumenicznych. Instytut ekumeniczny powinien także publikować wyniki swoich badań, kształcić przyszłych wykładowców teologii ekumenicznej, dostarczać specjalistów dla dialogu ekumenicznego oraz dla lokalnych i światowych rad ekumenicznych. Zadania te były i wciąż są wykonywane przez Instytut Ekumeniczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W ten sposób katolickość uniwersytetu katolickiego spełnia się w dążeniu do jedności chrześcijan. Uniwersytet katolicki musi być ekumeniczny ze swej natury, inaczej zaprzeczałby sam sobie.
Słowa kluczowe: uniwersytet katolicki, instytut ekumeniczny, formacja ekumeniczna, ekumenizm

author = "Przemysław Kantyka",
title = "Instytut Ekumeniczny na katolickim uniwersytecie",
journal = "",
year = "2013",

Kantyka, P. (2013). Instytut Ekumeniczny na katolickim uniwersytecie. , 21-29.