[Capital structure optimization models and examples of their practical implementation]

Czasopismo: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sec. H Oeconomia (ISSN: 0459-9586)
Rok wydania: 2005
Numer czasopisma: Sectio H. Oeconomia
Streszczenie: Wyznaczenie optymalnej struktury kapitałowej należy do najistotniejszych problemów zarządzania finansami. Dobór właściwych źródeł finansowania i zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy nimi przesądzać może często o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia gospodarczego. Jest on zatem kluczowym czynnikiem w dążeniu do maksymalizacji korzyści właścicieli, utożsamianej obecnie z podstawowym celem przedsiębiorstwa. Dostosowanie struktury pasywów do potrzeb i możliwości konkretnego podmiotu wymaga uwzględnienia wielu specyficznych aspektów jego funkcjonowania. Istniejące w literaturze ekonomicznej modele optymalizacji struktury kapitałowej stanowić mogą cenne narzędzie wspomagające procesy decyzyjne w tym zakresie. Niniejszy artykuł przedstawia teoretyczne podstawy wybranych modeli optymalizacji struktury kapitałowej wraz z przykładami praktycznego zastosowania płynących z nich wniosków w formułowaniu strategii finansowej przedsiębiorstwa.

author = "Piotr Bolibok",
title = "Modele optymalizacji struktury kapitałowej i przykłady ich praktycznego zastosowania",
journal = "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sec. H Oeconomia",
year = "2005",
number = "Sectio H. Oeconomia",

Bolibok, P. (2005). Modele optymalizacji struktury kapitałowej i przykłady ich praktycznego zastosowania. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sec. H Oeconomia, Sectio H. Oeconomia, 263-278.