Czasopismo: Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej (ISSN: 2081-6979)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Celem artykułu jest weryfikacja empiryczna wpływu globalnego kryzysu finansowego na znaczenie wyników finansowych dla wartości rynkowej w polskim sektorze bankowym. Badaniem objęto wszystkie banki z siedzibą w Polsce notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie 2000-2015. Ramy metodyczne opracowania oparto na modelu Ohlsona z wykorzystaniem analizy wielorakiej regresji liniowej. Uzyskane wyniki są spójne z rezultatami poprzednich badań w literaturze międzynarodowej i wskazują na spadek znaczenia wyników finansowych dla wartości rynkowej w następstwie kryzysu. Ten negatywny wpływ był najbardziej widoczny i istotny statystycznie w okresie następującym bezpośrednio po rozpoczęciu kryzysu (2008-2012) oraz dla jednostkowych wyników finansowych, podczas gdy dla danych skonsolidowanych rezultaty nie były jednoznaczne. Powyższa rozbieżność sugeruje, że spadek znaczenia dla wartości rynkowej można w przeważającej mierze przypisać samej działalności bankowej, co przypuszczalnie odzwierciedlało silne wahania odpisów aktualizujących wartość należności kredytowych. Z kolei bardziej zdywersyfikowana struktura skonsolidowanych wyników finansowych najwyraźniej ograniczyła spadek ich znaczenia dla wartości rynkowej w oczach inwestorów.
Słowa kluczowe: banki, znaczenie dla wartości rynkowej, wyniki finansowe, globalny kryzys finansowy
Dostęp WWW: http://sj.wne.sggw.pl/pdf/EIOGZ_2017_n119.pdf

author = "Piotr Bolibok",
title = "The impact of the global financial crisis on the value relevance of earnings in the Polish banking sector",
journal = "Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej",
year = "2017",

Bolibok, P. (2017). The impact of the global financial crisis on the value relevance of earnings in the Polish banking sector. Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, 119, 87-99.