Czasopismo: Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia (ISSN: 1733-2842)
Rok wydania: 2016
Tom: 82/2
Streszczenie: Cel – Celem artykułu jest weryfikacja empiryczna wpływu globalnego kryzysu finansowego na znaczenie dźwigni finansowej dla wartości rynkowej w polskim sektorze bankowym. Metodologia badania – Zastosowane metody badawcze obejmują analizę liniowej regresji wielorakiej oraz test Chowa stabilności oszacowań parametrów modelu. Próba badawcza objęła wszystkie banki komercyjne z siedzibą w Polsce notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie 1998-2014. Wynik – Rezultaty przeprowadzonych analiz wskazują, że postrzeganie dźwigni finansowej przez inwe-storów giełdowych w polskim sektorze bankowym uległo istotnej zmianie od początku globalnego kryzysu finansowego w 2008 r. W okresie poprzedzającym kryzys dźwignia finansowa miała pozytywny, choć nieistotny statystycznie, wpływ na wartość rynkową banków. Jednakże po wybuchu kryzysu ten wpływ stał się istotnie negatywny, co może odzwierciedlać strukturalną zmianę postaw inwestorów, będącą wynikiem znacznie zwiększonej niepewności i awersji do ryzyka w tym okresie. Originalność/Wartość – Bezpośrednie analizy empiryczne wpływu globalnego kryzysu finansowego na znacznie dźwigni finansowej dla wartości rynkowej w sektorze bankowym w literaturze przedmiotu były dotychczas przeprowadzane wyłącznie dla rynku Stanów Zjednoczonych. W szczególności, żadne wcześniejsze prace naukowe nie analizowały tego problemu w specyficznych warunkach polskiego rynku kapitałowego. Niniejszy artykuł podejmuje zatem próbę wzbogacenia istniejącej międzynarodowej i krajowej literatury przedmiotu poprzez wypełnienie przedmiotowej luki.
Słowa kluczowe: banki, wartość rynkowa, dźwignia finansowa, kryzys finansowy, znaczenie dla wartości rynkowej
DOI: 10.18276/frfu.2016.4.82/2-59

author = "Piotr Bolibok",
title = "The impact of global financial crisis on the value relevance of leverage in the Polish banking sector",
journal = "Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia",
year = "2016",

Bolibok, P. (2016). The impact of global financial crisis on the value relevance of leverage in the Polish banking sector. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, 4, 679-688.