Shaping Sustainable Development Competencies through Student Internships

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie / Politechnika Śląska (ISSN: 1641-3466)
Współautorzy: -
Rok wydania: 2023
Tom: 170
Strony od-do: 595-628
Streszczenie: Cel: Jednym z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych współczesnego świata jest osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju (SD). Wyzwanie to adresowane jest do obecnych i przyszłych pokoleń, które muszą posiąść lub nabyć różnorodne kompetencje w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ich kształtowanie jest szczególnie istotne w przypadku pokolenia Z, dlatego powinno odbywać się zarówno w procesie kształcenia akademickiego, jak i we współpracy z interesariuszami uczelni. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy realizacja praktyk studenckich umożliwia kształtowanie kompetencji zrównoważonego rozwoju. Projekt/metodologia/podejście: Badanie zostało przeprowadzone w Polsce w 2022 r. wśród 367 studentów studiów stacjonarnych na kierunku zarządzanie. Wykorzystano metodę CAWI. W artykule przedstawiono analizę ilościową uzyskanych danych. W części teoretycznej artykułu autor wyjaśnił istotę i cele zrównoważonego rozwoju, opisał kompetencje w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz rolę szkolnictwa wyższego i interesariuszy w kształtowaniu kompetencji pokolenia Z w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wnioski: Pokolenie Z ma pozytywny stosunek do realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, a niemal wszystkie badane cele zrównoważonego rozwoju mają dla respondentów duże znaczenie. Uzyskane wyniki potwierdziły, że realizacja praktyk w rzeczywistym środowisku pracy wpływa na kształtowanie wielu kompetencji SD studentów. Największe możliwości rozwoju kompetencji SD dawały praktykantom organizacje biznesowe i administracja, natomiast mniejsze znaczenie przypisywano takim interesariuszom jak organizacje pozarządowe. Studenci oczekują współpracy uczelni i jej interesariuszy w kształtowaniu ich kompetencji SD.
Słowa kluczowe: zrównoważony rozwój, zrównoważone kompetencje, zielone kompetencje, edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, staże, interesariusze, studenci biznesu, pokolenie Z
Dostęp WWW: http://dx.doi.org/10.29119/1641-3466.2023.170.37
DOI: DOI: 10.29119/1641-3466.2023.170.37



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Monika Wawer and -",
title = "Shaping Sustainable Development Competencies through Student Internships ",
journal = "Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie / Politechnika Śląska",
year = "2023",
pages = "595-628"
}

Cytowanie w formacie APA:
Wawer, M. and -(2023). Shaping Sustainable Development Competencies through Student Internships . Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie / Politechnika Śląska, 595-628.