Czasopismo: Energies (ISSN: 1996-1073)
Współautorzy: Kalina Grzesiuk, Dorota Jegorow
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Inteligentne, zrównoważone miasta stanowią wielkie wyzwanie dla współczesnego świata. Kluczową rolę w realizacji tej koncepcji odegra pokolenie Z, którego przedstawiciele wchodzą w dorosłe życie. Celem artykułu jest zbadanie charakteru związku między oceną znaczenia inteligentnej mobilności dla inteligentnego miasta a postawami i zachowaniami członków pokolenia Z w kontekście zrównoważonego rozwoju, wykorzystaniem ICT oraz ich deklaratywnym oraz rzeczywistym udziale w działaniach w smart city. Do realizacji celu badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Autorzy opracowali kwestionariusz na podstawie analizy literatury. Próba badawcza składała się z 484 przedstawicieli pokolenia Z – studentów uczelni zlokalizowanych w inteligentnym mieście – Lublinie (Polska). Zebrane dane poddano analizie statystycznej, stosując następujące metody i testy statystyczne: alfa Cronbacha, test niezależności chi-kwadrat Pearsona, miary symetryczne: V Cramera i współczynnik kontyngencji. Analiza uzyskanych wyników badań potwierdza, że świadome podejście generacji Z do zrównoważonego rozwoju ma istotny i pozytywny wpływ na ich ocenę działań podejmowanych w zakresie inteligentnej mobilności na rzecz inteligentnego miasta. Podobny związek został potwierdzony w odniesieniu do związku między wykorzystaniem ICT a oceną inteligentnej mobilności. Istotny i pozytywny wpływ uczestnictwa młodych ludzi w inteligentnych miastach na ich ocenę znaczenia inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności nie został w pełni i jednoznacznie potwierdzony. Podsumowując, świadomość przedstawicieli pokolenia Z o znaczeniu zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko naturalne została potwierdzona ich chęcią bycia proekologicznym w badanych w artykule obszarach inteligentnej mobilności. Co więcej, młodzi ludzie, którzy stale korzystają z najnowszych technologii, widzą w nich ogromny potencjał rozwoju inteligentnej mobilności w miastach. Jednak pomimo rosnących oczekiwań wobec aktywnych postaw obywateli i ich coraz większego udziału w rozwoju inteligentnej mobilności, wydaje się, że przedstawiciele pokolenia Z nie są tym zainteresowani. Ich deklaracje chęci włączenia się w różne procesy opiniotwórcze i decyzyjne nie przekształcają ich w rzeczywistości w aktywnych współtwórców inteligentnych rozwiązań mobilności. Zmiana tego podejścia może być wyzwaniem edukacyjnym, organizacyjnym i technologicznym dla władz smart city. Uzyskane wyniki badań mogłyby posłużyć jako wskazówki ułatwiające poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze inteligentnej mobilności, poprawiających jakość życia mieszkańców inteligentnych miast w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju.
Słowa kluczowe: zrównoważony rozwój, inteligentne miasto, inteligentna mobilność, ICT, partycypacja, generacja Z
Dostęp WWW: https://www.mdpi.com/1996-1073/15/13/4651
DOI: 10.3390/en15134651

author = "Monika Wawer and Kalina Grzesiuk and Dorota Jegorow",
title = "Smart Mobility in a Smart City in the Context of Generation Z Sustainability, Use of ICT, and Participation",
journal = "Energies",
year = "2022",

Wawer, M. and Kalina Grzesiuk and Dorota Jegorow(2022). Smart Mobility in a Smart City in the Context of Generation Z Sustainability, Use of ICT, and Participation. Energies, 1-30.