Wizerunek Józefa Piłsudskiego na łamach międzywojennej prasy polsko-żydowskiej
[Image of Józef Piłsudski in the interwar Polish-Jewish press]

Czasopismo: AKCENT. LITERATURA I SZTUKA. KWARTALNIK (ISSN: 0208-6220)
Rok wydania: 2017
Numer czasopisma: 4(150)
Streszczenie: Celem artykułu było przedstawienie różnych form oraz treści w sposobie prezentacji na łamach prasy żydowskiej wydawanej w języku polskim w l. 1918-1939 osoby Józefa Piłsudskiego. Rozróżniono dwie przestrzenie: prasą skierowaną do dzieci („Nasza Jutrzenka”, „Okienko na Świat”, „Dzienniczek dla Dzieci i Młodzieży) oraz czasopiśmiennictwo tworzone dla dorosłych („Nowy Dziennik”, „Chwila”, „Nasz Przegląd”). Przy czym są to tytuły związane z ideą prosyjonistyczną, oprócz jednego wyjątku „Naszej Jutrzenki”. Ważnym wydaje się podkreślenie, że obraz Piłsudskiego nie zawsze przedstawiano tylko w formie panegiryku, choć faktycznie taki sposób opisu dominował przez całe dwudziestolecie, niezależnie od wieku czytelnika. Co więcej po śmierci Marszałka gloryfikacja jego osoby i czynów okazała się jeszcze większa i służyła umacnianiu legendy o Wielkim Naczelniku, który ofiarował wszystkim obywatelom wolność oraz bezpieczeństwo.
Słowa kluczowe: Józef Piłsudski, prasa żydowska 1918-1939, prasa żydowska w języku polskim, żydowska prasa dla dzieci

author = "Monika Szabłowska-Zaremba",
title = "Wizerunek Józefa Piłsudskiego na łamach międzywojennej prasy polsko-żydowskiej",
journal = "AKCENT. LITERATURA I SZTUKA. KWARTALNIK",
year = "2017",
number = "4(150)",

Szabłowska-Zaremba, M. (2017). Wizerunek Józefa Piłsudskiego na łamach międzywojennej prasy polsko-żydowskiej. AKCENT. LITERATURA I SZTUKA. KWARTALNIK, 4(150), 205-211.