A Sammelband with 17th Century Dutch Pamphlets from the University Library of the Catholic University of Lublin

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Wrocław
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: De deught behoeft geen loftrompet : Feestbundel ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van prof. dr habil. Stefan Kiedroń
Redaktorzy: Małgorzata Dowlaszewicz, Joanna Skubisz, Jan Urbaniak
Streszczenie: W artykule zbadano genezę, zawartość oraz znaczenie historycznokulturowe adligatu, w skład którego wchodzą niderlandzkie druki ulotne i dokumenty rękopiśmienne. Adligat ten (Lublin, BU KUL XVII.4035-4069 adl.) pochodzi ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W artykule najpierw zaprezentowano neerlandica ze zbiorów BU KUL, następnie omówiono dzieje adligatu, które sięgają chwili, gdy jego pierwotni właściciele, należący do pruskiego rodu arystokratycznego Zu Dohna, po raz pierwszy nawiązali bliskie relacje z Niderlandami. Przedstawiona w artykule rekonstrukcja losów adligatu dostarcza nie tylko wielu cennych informacji na temat funkcjonowania mechanizmów obiegu kulturowego pomiędzy Niderlandami a Europą Środkową i Wschodnią w dobie wczesnonowożytnej, ale również umożliwia pozwala na zbadanie znaczenia znajdujących się na tym obszarze księgozbiorów zawierających druki niderlandzkie. W artykule znalazła się też analiza zawartości adligatu, ponieważ znajdujące się w nim druki ulotne zawierają liczne cenne informacje o doniosłych sporach politycznych i religijnych, które miały miejsce w Republice Zjednoczonych Prowincji w okresie Rozejmu Dwunastoletniego (1609-1621) oraz w latach późniejszych. Artykuł zawiera także szczegółową bibliografię wszystkich druków ulotnych, które weszły w skład lubelskiego adligatu.
Słowa kluczowe: zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Niderlandy, druki ulotne