Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia (ISSN: 0860-0716)
Rok wydania: 2012
Numer czasopisma: XX
Streszczenie: Tematem artykułu jest analiza wad moralnych skąpstwa oraz rozrzutności ukazanych w farsie XVII-wiecznego komediopisarza niderlandzkiego Gerbranda Adriaanszoona Bredero De klucht van de koe. Niekorzystne postawy ekonomiczne bohaterów tego utworu zostały zbadane i skonfrontowane z wypowiedziami nt. skąpstwa i rozrzutności zawartymi w piśmiennictwie niderlandzkich chrześcijańskich humanistów XVI-XVII wieku: Dirka Volckertszoona Coornherta, Roemera Visschera, Hendricka Laurenszoona Spiegela, Caspra Barlaeusa oraz Josta van den Vondela. W artykule ukazano, w jaki sposób Bredero, posługując się w ironiczny sposób pozbawionymi wiarygodności wypowiedziami postaci dramatu, stworzył spójny system etyki finansowej, gdzie rozrzutność finansowa została jednoznacznie potępiona jako niemoralna, dzięki czemu odbiorca (widz lub czytelnik) skłonny był sympatyzować z ofiarami nieodpowiedzialnych zachowań oraz z instytucjami (zwł. izbami retoryki), które prowadziły działania na rzecz najuboższych.
Słowa kluczowe: G.A. Bredero, dramat niderlandzki, kultura XVII-wiecznych Niderlandów, humanizm chrześcijański, historia ekonomiczna Niderlandów

author = "Marcin Polkowski",
title = "Money, Profligacy and Avarice. Economic Behaviors in the Klucht van de Koe by G.A. Bredero in Relation to the Values of Dutch Christian Humanism",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia",
year = "2012",
number = "XX",

Polkowski, M. (2012). Money, Profligacy and Avarice. Economic Behaviors in the Klucht van de Koe by G.A. Bredero in Relation to the Values of Dutch Christian Humanism. Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia, XX, 27-53.