[The image of Poland and Polish society on the eve of the January Insurrection (1863/1864) in Albrecht Rodenbach's Studenten van Warschau. Poolsche Tafereelen [Students of Warsaw. Polish scenes] (1879)]

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2022
Numer czasopisma: 5sp
Streszczenie: Artykuł przedstawia badania nad wizerunkiem Polski pod zaborem rosyjskim i społeczeństwa polskiego tuż przed wybuchem powstania styczniowego (1863-1864) w dramacie flamandzkiego pisarza Albrechta Rodenbacha pt. Studenten van Warschau. Poolsche tafereelen (Warszawscy uczniowie. Sceny polskie, 1879). Po przedstawieniu genezy zainteresowania Rodenbacha sytuacją Polski pod zaborami i kontaktów autora z Polakami zarysowano główne ścieżki interpretacji, które obierali dotąd badacze zajmujący się tym utworem. Następnie, posługując się warsztatem imagologii literackiej i kulturowej, przeprowadzono analizę stworzonego przez Rodenbacha obrazu literackiego Polski i jej społeczeństwa okresu rozbiorów na kilku płaszczyznach: geografii, topografii, języka, kultury, społeczeństwa, polityki i wojskowości. Dzięki nowej lekturze, bardziej niż dotychczas ukierunkowanej na wątki polskie, udało się wyjaśnić szereg kwestii przedtem nieporuszanych w literaturze przedmiotu. Przeprowadzona analiza potwierdza, a w wielu miejscach pozwala lepiej uzasadnić ocenę, że Albrecht Rodenbach dysponował bogatym rozumieniem polskiej kultury i społeczeństwa połowy XIX wieku.
Słowa kluczowe: Albrecht Rodenbach; Studenten van Warschau; powstanie styczniowe; kontakty polsko-flamandzkie; imagologia.
Dostęp WWW: https://ojs.tnkul.pl/index.php/rh/article/view/17930
DOI: https://doi.org/10.18290/rh22705sp-6

author = "Marcin Polkowski",
title = "Het beeld van Polen en de Poolse maatschappij aan de vooravond van de Januariopstand (1863/64) in Albrecht Rodenbachs Studenten van Warschau. Poolsche Tafereelen (1879)",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2022",
number = "5sp",

Polkowski, M. (2022). Het beeld van Polen en de Poolse maatschappij aan de vooravond van de Januariopstand (1863/64) in Albrecht Rodenbachs Studenten van Warschau. Poolsche Tafereelen (1879). Roczniki Humanistyczne, 5sp, 97-112.