Wspólne wartości społeczeństwa holenderskiego
[Common Values of the Dutch Society]

Czasopismo: Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Rok wydania: 2021
Streszczenie: Z uwagi na coraz większą wielokulturowość oraz przemiany społeczno-ideologiczne w Niderlandach pojawiła się potrzeba zdefiniowania wspólnych wartości dla całego społeczeństwa. W artykule wartości te są analizowane z dwóch perspektyw – przemian historycznych (ok. okresu powstania Republiki, poprzez filaryzację, przemiany lat sześćdziesiątych aż po czasy obecne) oraz stanu obecnego w oparciu o analizę danych zastanych, w tym z badań empirycznych. Na podstawie przeprowadzonej analizy można uznać, że Holendrzy za swoje wartości wspólne uznają wartości związane z kulturą obywatelską i demokratyczną, w tym m.in. wolność, równość i solidarność.
Słowa kluczowe: socjologia wartości, Niderlandy, wartości demokratyczne, filaryzacja
DOI: 10.31743/znkul.12232

author = "Magdalena Lipnicka",
title = "Wspólne wartości społeczeństwa holenderskiego ",
journal = "Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II",
year = "2021",

Lipnicka, M. (2021). Wspólne wartości społeczeństwa holenderskiego . Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, 251, 53-70.