Krzysztof Leśniewski

Strategies for coping with stress used by nurses during the COVID-19 pandemic

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: ANNALS OF AGRICULTURAL AND ENVIRONMENTAL MEDICINE (ISSN: 1232-1966)
Współautorzy: Bożena Baczewska (nauki o zdrowiu), Bożena Muraczyńska (nauki o zdrowiu), Maria Malm (nauki o zdrowiu), Katarzyna Wiśniewska (nauki o zdrowiu)
Rok wydania: 2024
Strony od-do: 1-10
Streszczenie: Tematem artykułu są strategie radzenia sobie ze stresem stosowane przez pielęgniarki pracujące na oddziałach szpitalnych COVID-19. Celem badania była analiza porównawcza stylów, strategii i zachowań stosowanych przez pielęgniarki pracujące na oddziałach COVID oraz pielęgniarki pracujące na oddziałach leczenia zachowawczego i chirurgicznych. Materiały i metody. Do badań wykorzystano polską adaptację standaryzowanego „Inventory for Measuring Coping with Stress Mini-COPE” (Brief-COPE) autorstwa Ch. S. Carvera, opracowanego przez Z. Juczynskiego i N. Ogińską-Bulik. Badania przeprowadzono w 2021 r. na grupie 225 pielęgniarek pracujących w różnych oddziałach szpitalnych. Wyniki wykazały, że na oddziałach COVID-19 unikanie i humor były stosowane jako strategie radzenia sobie znacznie częściej niż na oddziałach leczenia chirurgicznego i zachowawczego. Obserwowane strategie obejmowały planowanie, pozytywną rewaluację, stosowanie substancji psychoaktywnych, zaabsorbowanie innymi czynnościami, zaprzeczanie, rozładowanie emocjonalne i humor. Czynniki takie jak wiek, płeć, stan cywilny, wykształcenie lub miejsce zamieszkania okazały się mieć wpływ na sposoby radzenia sobie stosowane przez poszczególne pielęgniarki. Wnioski. Istnieje wyraźne rozróżnienie między strategiami, stylami i zachowaniami obserwowanymi wśród pielęgniarek pracujących na oddziałach COVID-19 a sposobami radzenia sobie praktykowanymi przez pielęgniarki pracujące na oddziałach bez COVID-19 (leczenie zachowawcze i chirurgiczne). Pielęgniarki pracujące na oddziałach COVID-19 częściej zaprzeczały faktom, rozpraszały się innymi czynnościami lub umniejszały powagę sytuacji poprzez żartowanie i traktowanie sytuacji z humorem i zabawą, ale także stosowały planowanie i pozytywną ponowną ocenę, aby poradzić sobie ze stresem.
Słowa kluczowe: adaptacja, pielęgniarki, stres zawodowy, COVID-19, pandemia, oddziały szpitalne
Dostęp WWW: http://Tak
DOI: DOI: https://doi.org/10.26444/aaem/193617



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Krzysztof Leśniewski and Bożena Baczewska (nauki o zdrowiu) and Bożena Muraczyńska (nauki o zdrowiu) and Maria Malm (nauki o zdrowiu) and Katarzyna Wiśniewska (nauki o zdrowiu)",
title = "Strategies for coping with stress used by nurses during the COVID-19 pandemic",
journal = "ANNALS OF AGRICULTURAL AND ENVIRONMENTAL MEDICINE",
year = "2024",
pages = "1-10"
}

Cytowanie w formacie APA:
Leśniewski, K. and Bożena Baczewska (nauki o zdrowiu) and Bożena Muraczyńska (nauki o zdrowiu) and Maria Malm (nauki o zdrowiu) and Katarzyna Wiśniewska (nauki o zdrowiu)(2024). Strategies for coping with stress used by nurses during the COVID-19 pandemic. ANNALS OF AGRICULTURAL AND ENVIRONMENTAL MEDICINE, 1-10.