Krzysztof Leśniewski

Człowiek jako stworzenie Boże w teologicznej refleksji Christosa Yannarasa
[Human being as a Creature of God in the Theological Thought of Christos Yannaras]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Teologii Ekumenicznej (ISSN: 2081-6731)
Rok wydania: 2011
Tom: 3(58)
Strony od-do: 49-70
Streszczenie: Misterium bytu ludzkiego jako stworzenia Bożego zajmuje się wiele pokoleń filozofów i teologów. Artykuł jest próbą analizy wybranych aspektów antropologicznej myśli wybitnego myśliciela Greckiego - Christosa Yannarasa. Punktem wyjścia jest przedstawienie stworzenia bytu ludzkiego jako dzieła Boga. Jego miłość stwarza człowieka jako egzystencjalne wydarzenie osobowej komunii i wspólnoty oraz uczestnika w wolności miłości, która jest prawdziwym życiem. W drugiej części artykułu zostaje omówione zagadnienie obrazu Bożego w człowieku. Greccy Ojcowie Kościoła interpretowali obraz Boży w człowieku unikając dualistycznych i monistycznych definicji. Patrystyczna interpretacja podsumowywała prawdę o stworzeniu człowieka "na obraz" odwołując się do triadycznego charakteru osobowych energii (umysł, rozum, duch). Rozróżnienie pomiędzy płciami, czyli bycie mężczyzną lub kobietą w relacji do obrazu Bożego zostało omówione w trzeciej części artykułu. Ma ono jako swoją podstawą ludzką naturę, ale nie jest z tą naturą tożsame, ani też nie jest tożsame z hipostazą człowieka. Jak zatem rozumieć tę rzeczywistość z chrześcijańskiego punktu widzenia? Niektóre możliwe odpowiedzi zostały przedstawione w czwartej części artykułu. Można wskazać na wiele różnych znaczeń słowa dusza w Biblii i w piśmiennictwie chrześcijańskim. Dusza w Starym Testamencie utożsamiana jest często z objawieniem życia na ziemi, podczas gdy w Nowym Testamencie jawi się również jako nośnik życia wiecznego. Współcześnie duszę określamy jako rzeczywistość dynamiczną, która objawia i wyraża żywą egzystencję człowieka a przejawia się różnymi funkcjami (np. rozum, wyobraźnia, twórczość, rozsądek, zdolność do miłości). W ostatniej część artykułu została ukazana relacja duszy do ciała. Yannaras podkreśla, że dusza i ciało nie determinują sposobu, w jaki istnieje osoba ludzka, ale są naznaczone jako rozróżnienia skutku naturalnej energii. Zarówno ciało, jak i dusza są energiami ludzkiej natury. Rozróżnienie pomiędzy duszą i ciałem odnosi się do semantycznego wskazania na skutek naturalnej energii i nie ma wpływu na sposób, w jaki człowiek jest naturą i osobą.
Słowa kluczowe: antropologia prawosławna, Christos Yannaras, obraz Boży, człowiek, rozróżnienie płci, dusza, ciało, natura ludzka



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Krzysztof Leśniewski",
title = "Człowiek jako stworzenie Boże w teologicznej refleksji Christosa Yannarasa",
journal = "Roczniki Teologii Ekumenicznej",
year = "2011",
pages = "49-70"
}

Cytowanie w formacie APA:
Leśniewski, K. (2011). Człowiek jako stworzenie Boże w teologicznej refleksji Christosa Yannarasa. Roczniki Teologii Ekumenicznej, 49-70.