Krzysztof Leśniewski

The Great Canon of St. Andrew of Crete. Scriptural, Liturgical and Hesychastic Invitation for an Encounter with God

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: VOX PATRUM (ISSN: 0860-9411)
Rok wydania: 2018
Tom: 69
Numer czasopisma: 38
Strony od-do: 429-447
Streszczenie: Wielki kanon św. Andrzeja z Krety jest arcydziełem hymnografii bizantyńskiej. Od ponad tysiąca lat odgrywa ważną rolę w procesie duchowego przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa, gdyż w użyciu liturgicznym podczas Wielkiego Postu. W świadomości prawosławnej Wielki kanon jest przede wszystkim wielkopostnym specjalnym zaproszeniem do osobistej pokuty, a dokładniej: przemiany umysłu (μετάνοια) i głębokiej skruchy (κατάνυξις). Treść Wielkiego kanonu, w przeważającej większości utkana z fraz biblijnych i odnosząca się do istotnych wydarzeń historii zbawienia, ma na celu przekształcenie życia wierzącego zgodnie z Mądrością Bożą. Ten „eklezjalny akt liturgiczny” pomaga wierzącym uwolnić się nie tylko od niewoli grzechu, ale również od złych myśli (πονηροί λογισμοί) i niszczących pożądliwości (πάθοι). W oparciu o analizę zagadnień i terminologii Wielkiego kanonu, wydaje się, że jest uzasadnione twierdzenie, iż jest to dzieło, które łączy prawosławne podejście do Biblii z tradycją hezychastyczną w kontekście liturgicznym.
Słowa kluczowe: św. Andrzej z Krety, Wielki kanon, hymnografia bizantyńska, Wielki Post, tradycja hezychastyczna
Dostęp WWW: http://www.voxpatrum.pl/pdfy/Vox69/Lesniewski.pdf



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Krzysztof Leśniewski",
title = "The Great Canon of St. Andrew of Crete. Scriptural, Liturgical and Hesychastic Invitation for an Encounter with God",
journal = "VOX PATRUM",
year = "2018",
number = "38",
pages = "429-447"
}

Cytowanie w formacie APA:
Leśniewski, K. (2018). The Great Canon of St. Andrew of Crete. Scriptural, Liturgical and Hesychastic Invitation for an Encounter with God. VOX PATRUM, 38, 429-447.