Krzysztof Kaucha

Wiarygodność i wiara w ujęciu lubelskiej szkoły teologii fundamentalnej
[Credibility and Faith According to Lublin School of Fundamental Theology]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Nazwa konferencji: Wiara - wiarygodność
Miejsce: Kraków
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Wiara - wiarygodność
Redaktorzy: Damian Wąsek
Streszczenie: W niniejszym artykule przedstawiono rozumienie kluczowych w naszej dyscyplinie pojęć "wiarygodność" i "wiara" w ujęciu twórców lubelskiej szkoły teologii fundamentalnej (ks. E. Kopcia i ks. M. Ruseckiego) i jej kontynuatorów, a także jej genezę i tożsamość. Wykazano jej stopniowy rozwój i zasadnicze znaczenie dorobku ks. Kopcia i ks. Ruseckiego nie tylko dla szkoły lubelskiej, lecz całej polskiej fundamentalistyki. Podjęcie tych wszystkich zagadnień ma niemałe znaczenie zważywszy zarówno na bliską perspektywę jubileuszu 100-lecia KUL, jak i tożsamość teologii fundamentalnej uprawianej w Polsce, co do której rodzą się pytania, dyskusje i poszukiwania w zmieniającym się kontekście dziejowo-kulturowym, o czym przekonuje niemal każdy zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. Niniejszy artykuł ma charakter pionierski jeśli idzie o charakterystykę genezy i tożsamości lubelskiej szkoły teologii fundamentalnej, o której wcześniej w piśmiennictwie wzmiankował tylko ks. Nagy.
Słowa kluczowe: apologetyka, Edward Kopeć, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, lubelska szkoła teologii fundamentalnej, Marian Rusecki, personalistyczna teologia fundamentalna, Stanisław Nagy, szkoła naukowa, teologia fundamentalna, wiara, wiarygodność
Dostęp WWW: http://www.stfwp.pl/pub/index.php?id=146&show=a

author = "Krzysztof Kaucha",
title = "Wiarygodność i wiara w ujęciu lubelskiej szkoły teologii fundamentalnej",
journal = "",
year = "2014",

Kaucha, K. (2014). Wiarygodność i wiara w ujęciu lubelskiej szkoły teologii fundamentalnej. , 49-85.