Krzysztof Kaucha

Czy Kościół jest wiarygodny? Dlaczego? Zawsze? Odpowiedź ks. Mariana Ruseckiego
[Is the Church credible? Why? Always? Rev. Marian Rusecki’s respond summary]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Wrocław
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Wiara pod lupą : współczesne pytania o racjonalność wiary : praca zbiorowa
Redaktorzy: Rajmund Pietkiewicz
Streszczenie: W tym artykule zostały omówione założenia eklezjologii fundamentalnej ks. M. Ruseckiego (1942-2012) – współtwórcy lubelskiej szkoły teologii fundamentalnej – oraz główne argumenty za wiarygodnością Eklezji widoczne w jego twórczości. Explicite posługiwał się on argumentem semejologicznym (znakami wiarygodności Kościoła). W jego myśli szkicowane były i inne argumenty: chrystologiczny (Jezus Chrystus jest najważniejszą racją za wiarygodnością Kościoła od Niego pochodzącego), historyczny (dzieje, nierzadko w sposób bardzo wyraźny, przekonywują o wiarygodności Eklezji, choć czasami były świadkami jej osłabienia czy zanikania) i aksjologiczny (Kościół jako tradent Objawienia Chrystusowego jest źródłem wartości, dzięki którym człowiek i ludzkość mogą się w pełni zrealizować). Ks. Rusecki pojmował Kościół jako rzeczywistość personalistyczną i złożoną – Bosko-ludzką, której wewnętrzna struktura jest analogiczna do Bożego Objawienia. Z tej racji uważał, że Kościół jest znakiem Jezusa Chrystusa. Wiarygodność tego znaku jest w dużej mierze uzależniona od przejrzystości strony ludzkiej Kościoła. Rozpoznanie jego wiarygodności jest także wielorako uwarunkowane od strony podmiotu – adresata Eklezji-znaku.
Słowa kluczowe: argument aksjologiczny, argument chrystologiczny, argument historyczny, argument semejologiczny, eklezjologia fundamentalna, Kościół, Kościół Chrystusowy, lubelska szkoła teologii fundamentalnej, Marian Rusecki, teologia fundamentalna, wiarygodność Kościoła, znaki wiarygodności Kościoła

author = "Krzysztof Kaucha",
title = "Czy Kościół jest wiarygodny? Dlaczego? Zawsze? Odpowiedź ks. Mariana Ruseckiego",
journal = "",
year = "2014",

Kaucha, K. (2014). Czy Kościół jest wiarygodny? Dlaczego? Zawsze? Odpowiedź ks. Mariana Ruseckiego. , 125-146.