Krzysztof Kaucha

Dorobek Lubelskiej Szkoły Teologii Fundamentalnej w zakresie eklezjologii
[The Achievements of the Lublin School of Fundamental Theology in the Field of Ecclesiology]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie dorobku (autorów, dzieł, zagadnień, przemian) lubelskiego ośrodka teologii fundamentalnej w zakresie eklezjologii. Artykuł składa się z następujących punktów: treści eklezjologiczne przed zainicjowaniem Lubelskiej Szkoły Teologii Fundamentalnej (I), treści eklezjologiczne w twórczości ks. Edwarda Kopcia (II), eklezjologiczny dorobek ks. Stanisława Nagyego i jego uczniów (III), eklezjologiczny dorobek ks. Mariana Ruseckiego i jego uczniów (IV) oraz zakończenia. W podsumowaniu stwierdzono, że w badaniach w zakresie eklezjologii zachodziły przemiany analogiczne do przemian w europejskiej eklezjologii katolickiej na przestrzeni ostatnich stu lat. Najpierw była to eklezjologia dogmatyczno-apologetyczna i polemiczna z prawosławiem rosyjskim (ks. P. Kremer), potem ̶ u ks. E. Kopcia i ks. S. Nagyego ̶ tradycyjna, utrzymana jeszcze w duchu apologetyki intelektualistycznej. W późniejszym okresie ks. Nagy przekształcał ją w eklezjologię posoborową o coraz wyraźniejszym profilu teologicznym i ekumenicznym, co czynił też ks. R. Łukaszyk. Największy wkład wniósł ks. Rusecki, który synchronizował eklezjologię z chrystologią (u ks. Kopcia i ks. Nagyego były one niezależne) i poszerzył argumentację na rzecz wiarygodności Kościoła. Jego dorobek jest rozwijany przez jego uczniów.
Słowa kluczowe: demonstratio catholica, dorobek naukowy, eklezjologia, eklezjologia apologetyczna, eklezjologia fundamentalna, eklezjologia katolicka, fakt eklezjologiczny, Instytut Teologii Fundamentalnej KUL, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Kopeć Edward, Kościół Chrystusowy, Kościół katolicki, lubelska szkoła teologii fundamentalnej, Łukaszyk Romuald, Nagy Stanisław, prawdziwość Kościoła, Rusecki Marian, teologia fundamentalna, wiarygodność Kościoła
Dostęp WWW: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rt/article/view/9942
DOI: 10.18290/rt.2018.65.9-6

author = "Krzysztof Kaucha",
title = "Dorobek Lubelskiej Szkoły Teologii Fundamentalnej w zakresie eklezjologii",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2018",

Kaucha, K. (2018). Dorobek Lubelskiej Szkoły Teologii Fundamentalnej w zakresie eklezjologii. Roczniki Teologiczne, 9, 75-90.