Wykładnia postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (ujęcie praktyczne)
[Interpretation of the Provisions of the European Convention on Human Rights (practical approach)]

Czasopismo: Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji (ISSN: 1641-9707)
Rok wydania: 2014
Numer czasopisma: 1(26)
Streszczenie: Dokonywanie wykładni postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowiek wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Przede wszystkim wykorzystuje się metody takie same, jak w przypadku interpretacji źródeł prawa ustanowionych przez polskie organy. Wykorzystuje się zatem reguły wykładni językowej, systemowej, celowościowo-funkcjonalnej i aksjologicznej. Jednak jednocześnie należy pamiętać o sięgnięciu po metody specyficzne dla wykładni Konwencji. Interpretuje się ją z uwzględnieniem metod wykładni wypracowanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Chodzi tu zwłaszcza o wykładnię zgodną z duchem Konwencji, wykładnię dokonywaną z uwzględnieniem okoliczności wynikających z rozwoju społeczeństwa i autonomiczną treść pojęć użytych w tekście umowy. Istotne jest także poszanowanie marginesu oceny przysługującego państwu.
Słowa kluczowe: Europejska Konwencja Praw Człowieka, europejskie prawo praw człowieka, interpretacja prawa
Dostęp WWW: http://www.dobrauczelnia.pl/images/zeszytyNaukowe/Zeszyty_Naukowe_Nr1_26_2014.pdf

author = "Kinga Machowicz",
title = "Wykładnia postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (ujęcie praktyczne)",
journal = "Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji",
year = "2014",
number = "1(26)",

Machowicz, K. (2014). Wykładnia postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (ujęcie praktyczne). Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji, 1(26), 182-194.