Katarzyna Braun

Edukacyjne konsekwencje migracji i reemigracji
[The Educational Consequences of Migration]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2012
Tytuł publikacji: Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w środowisku rówieśniczym
Redaktorzy: Ewa Domagała-Zyśk
Streszczenie: Jedną ze znamiennych cech współczesnego świata są częste przemieszczenia zagraniczne. Dotyczą one mieszkańców wszystkich kontynentów, choć mają różne przyczyny. Współczesny migrant, to najczęściej człowiek poszukujący miejsca do godnego życia. Cechą obserwowanej obecnie ruchliwości przestrzennej są nie tylko wyjazdy, ale i powroty. Na podjęcie decyzji o migracji wpływ wywierają zazwyczaj czynniki bezpośrednie (ekonomiczne, polityczne i indywidualne) oraz pośrednie (wynikające z indywidualnych losów migrantów). Analizując zagadnienie migracji nie sposób wśród ich konsekwencji pominąć kwestii dotyczącej sytuacji szkolnej dzieci przemieszczających się wraz z rodzicami. Artykuł „Edukacyjne konsekwencje migracji” podejmuje to zagadnienie w dwóch perspektywach. Pierwsza dotyczy konsekwencji powrotu do szkoły polskich dzieci – które z różnych względów pobierały wcześniej naukę w innych krajach. W artykule ukazane zostały trudności, jakie mogą się wówczas pojawić z punktu widzenia dziecka, nauczyciela oraz klasy. Druga perspektywa dotyczy coraz częściej pojawiających się w polskich szkołach dzieci migrantów i uchodźców. W tym obszarze omówione zostaną zagadnienia odnoszące się do przygotowania środowiska szkolnego na przyjęcie dzieci „cudzoziemskich” oraz sposoby ich adaptacji do warunków szkoły ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu procesu akulturacji dzieci młodzieży.
Słowa kluczowe: konsekwencje migracji, uchodźcy, migranci, edukacja, szkoła, akulturacja

author = "Katarzyna Braun",
title = "Edukacyjne konsekwencje migracji i reemigracji",
journal = "",
year = "2012",

Braun, K. (2012). Edukacyjne konsekwencje migracji i reemigracji. , 151-164.