Ideał nauczyciela i wychowawcy w pedagogice klasycznej
[The ideal of teacher and tutor in classical pedagogy]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Współautorzy: Eduard Balashov, Iwona Błaszczak, Karol Chrobak, Marta Cywińska, Ilona Gołębiewska, Grażyna Gurnik, Tomas Jablonsky, Monika Jurewicz, Sylvia Kascakova, Małgorzata Kowalewska, Waldemar Kozłowski, Ewa Matczak, Oksana Matlasevych, Krystyna Najder-Stefaniak, Ihor Pasichnyk, Agnieszka Pawluk-Skrzypek, Yuriy Plyska, Agata Dorota Popławska, Ewa Romanowska, Ida Schabieńska, Gabriela Sivakova, Teresa Zawojska
Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Edukacja - wychowanie - odpowiedzialność. Z teorii i praktyki pedagogicznej
Redaktorzy: Teresa Zawojska
Streszczenie: Ideał nauczyciela i wychowawcy w pedagogice klasycznej Streszczenie W artykule został podjęty: 1) problem charakteru nauczyciela i wychowawcy, rozumianego jako zespół nabytych cnót-sprawności oraz 2) konieczne składowe charakteru: sprawności wychowawcy jako człowieka oraz sprawności zawodowe na czele z długomyślnością. W wykładzie zostanie uwzględnione ponadto: 3) zagadnienie kształtowania charakteru, 4) elementy aretologii (teorii cnót) i 5) problem zdolności wychowawczej szkoły w oparciu o prace J. Woronieckiego, J. Zamoyskiej, M. S. Gilleta, M. Kreutza i in.
Słowa kluczowe: charakter i charakterologia, teoria cnót (aretologia), kształtowanie charakteru, wychowanie uczniów

author = "Katarzyna Stępień and Eduard Balashov and Iwona Błaszczak and Karol Chrobak and Marta Cywińska and Ilona Gołębiewska and Grażyna Gurnik and Tomas Jablonsky and Monika Jurewicz and Sylvia Kascakova and Małgorzata Kowalewska and Waldemar Kozłowski and Ewa Matczak and Oksana Matlasevych and Krystyna Najder-Stefaniak and Ihor Pasichnyk and Agnieszka Pawluk-Skrzypek and Yuriy Plyska and Agata Dorota Popławska and Ewa Romanowska and Ida Schabieńska and Gabriela Sivakova and Teresa Zawojska",
title = "Ideał nauczyciela i wychowawcy w pedagogice klasycznej",
journal = "",
year = "2013",

Stępień, K. and Eduard Balashov and Iwona Błaszczak and Karol Chrobak and Marta Cywińska and Ilona Gołębiewska and Grażyna Gurnik and Tomas Jablonsky and Monika Jurewicz and Sylvia Kascakova and Małgorzata Kowalewska and Waldemar Kozłowski and Ewa Matczak and Oksana Matlasevych and Krystyna Najder-Stefaniak and Ihor Pasichnyk and Agnieszka Pawluk-Skrzypek and Yuriy Plyska and Agata Dorota Popławska and Ewa Romanowska and Ida Schabieńska and Gabriela Sivakova and Teresa Zawojska(2013). Ideał nauczyciela i wychowawcy w pedagogice klasycznej. , 71-84.