Czasopismo: Rocznik Teologii Katolickiej (ISSN: 1644-8855)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: W poniższym artykule analizujemy procesy religijności i sekularyzacji młodzieży licealnej na kilku wybranych poziomach: przynależność religijna, zmiany w religijności, wiara w Boga osobowego, obowiązkowa i nieobowiązkowa religijność, wiara w Boga osobowego, obowiązkowa i nieobowiązkowa religijność. religijności, wiary w Boga osobowego, obowiązkowych i nieobowiązkowych praktyk religijnych, tj. modlitwy osobistej. obowiązkowe i nieobowiązkowe praktyki religijne, tj. modlitwa osobista. Analizy te opierają się na wynikach badania socjologicznego w ramach projektu badawczego "Edukacja religijna polskiej młodzieży - stan obecny, szanse i wyzwania". młodzieży - stan obecny, szanse i wyzwania", przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2022 r. oraz w styczniu 2023 r. i grudniu 2022 roku oraz w styczniu 2023 roku. W badaniu wzięło udział 1672 uczniów i uczennic uczniów i uczennic ze szkół średnich w całej Polsce. Wyniki badania potwierdzają coraz bardziej dynamiczne procesy sekularyzacyjne.
Słowa kluczowe: religijność, sekularyzacja, młodzież, Polska.

author = "Helena Słotwińska",
title = "Religiosity and Secularisation of Polish Youth in the 21st Century. Quantitative Research Analysis*",
journal = "Rocznik Teologii Katolickiej",
year = "2023",

Słotwińska, H. (2023). Religiosity and Secularisation of Polish Youth in the 21st Century. Quantitative Research Analysis*. Rocznik Teologii Katolickiej, 186-202.