Grzegorz Barth

Teologiczne rozumienie zbawienia i jego znaczenie w życiu Kościoła
[Theological Understanding of Salvation and its Significance in the Life of the Church]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Teologii Dogmatycznej KUL (ISSN: 2080-6345)
Rok wydania: 2011
Tom: 3 (58)
Strony od-do: 61-80
Streszczenie: Wszelkie próby opisania tajemnicy zbawienia są tylko cząstkowe i za takowe należy je uważać. Chociaż może pojawić się mniej lub bardziej uzasadnione przeświadczenie, że wszystkie one z góry skazane są na porażkę ze względu na wyjątkowość i niezgłębioną wartość przedmiotu, to mimo wszystko pokazują coś niebywale istotnego, to mianowicie, że trud zrozumienia owej tajemnicy pobudza ludzki umysł do stawiania od wieków tych samych pytań o swoje zbawienie, choć w inny sposób w zależności od kontekstu, w którym przychodzi mu żyć. Pokazują, że nawet na te najbardziej aktualne odpowiedzi tkwią w tym, co uznane zostało za przestarzałe. Może, a nawet powinno ono jawić się dzisiaj na nowo jako „struktura naszej konstrukcji i naszej przyszłości”, jako jedna z tych prawd, które mogą wydawać się odległe, niejasne, utopijne, ale które należą tak samo, a nawet bardziej niż inne – świeckie czy bardziej racjonalne – do tego, co stanowi istotę człowieka. Teologia zbawienia pojawia się dla każdego człowieka jako obietnica, ponieważ zbawienie uwidacznia się wszędzie tam, gdzie zarysowuje się przed osobą ludzką jakaś „możliwość”, potencjalność, czyli tam, gdzie byt nie jest zakończony i posiada perspektywę pozytywnej inności w Bogu.
Słowa kluczowe: odkupienie, usprawiedliwienie, zbawienie, nowe stworzenie, zbawienie społeczne, zbawienie w Kościele, powszechność zbawienia, kenoza, miłość staurologiczna



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Grzegorz Barth",
title = "Teologiczne rozumienie zbawienia i jego znaczenie w życiu Kościoła",
journal = "Roczniki Teologii Dogmatycznej KUL",
year = "2011",
pages = "61-80"
}

Cytowanie w formacie APA:
Barth, G. (2011). Teologiczne rozumienie zbawienia i jego znaczenie w życiu Kościoła. Roczniki Teologii Dogmatycznej KUL, 61-80.